Avrupa Film Ödülleri

Geride bıraktığımız yıl Avrupa’da üretilen filmlerin ödüllendirildiği Avrupa Film Ödülleri sahiplerini buldu. Cannes Film Festivalinin Altın Palmiye Ödüllü Justine Triet’nin “Bir Düşüşün Anatomisi / L’anatomie D’une Chute”ü aday gösterildiği 6 dalda da ödüle ulaşma başarısını gösterdi. Bunların içinde Yılın En İyi Avrupa Filmi Ödülü de var. Bu yıl 6. kez verilen Avrupa Film Ödüllerinde, Cannes tarihinin 3. Altın Palmiyeli kadın yönetmen sıfatını kazanan Justine Triet hem En İyi Yönetmen hem En İyi Senaryo Yazarı Ödüllerini kucakladı. Filmin senaryosunu Fransız sanatçı, önceki yapıtlarında olduğu gibi, yönetmen, senarist, oyuncu kocası Arthur Harari ile yazdı.

Filmin başarısında 1. derecede pay sahibi başrol oyuncusu Sandra Hüller En İyi Kadın Oyuncu Ödülünün sahibi oldu. Alman aktris aynı yılda oynadığı Jonathan Glazer’in “The Zone Of İnterest”i ile de ödüle aday gösterilmişti. 76. Cannes Film Festivali’nde bu kategoride Nuri Bilge Ceylan’ın “Kuru Otlar Üstüne” ile Merve Dizdar En İyi Kadın Oyuncu seçilmişti. Bu başarısıyla Dizdar, bu festivalde ödül kazanan ilk Türk kadın sanatçı olmuştu. Teknik ödüllerde “Bir Düşüşün Anatomisi”nin kurgusunu yapan Laurent Sénéchal En İyi Kurgu Ödülünün sahibi oldu. Geçen yıl bu ödülü Emin Alper’in “Kurak Günler” filmiyle Eytan İpeker – Özcan Vardar ikilisi kazanmıştı.

BİR DÜŞÜŞÜN ANATOMİSİ

Üniversiteli İzleyici Ödülü’nü de (EUFA) kazanan Fransız filmi 36. Avrupa Film Ödüllerine damgasını vuran film oldu. Diğer ödüllere gelince… En İyi Erkek Oyuncu Ödülünü Danimarkalı yönetmen Nikolaj Arcel’in ”Vaad Edilen Topraklar / Bastarden / The Promised Land” filmiyle Mads Mikkelsen kazandı. Danimarkalı aktör 3 yıl önce En İyi Uluslararası Oscar Ödülü galibi Thomas Winterberg’in “Körkütük / Druk / Another Round”un başrol oyuncusuydu. “Vaad Edilen Topraklar” 1755 yılında geçen konusuyla, emekli bir askerin kral tarafından kendisine bağışlanan arazide hayata tutunma savaşını anlatıyor. Danimarka filmi ayrıca En İyi Görüntü Yönetimi (Rasmus Videbeak) ve En İyi Kostüm Tasarımı (Kicki İlander) Avrupa Film Ödüllerinin de sahibi oldu. “The Zne Of İnterest” ödül töreninden eli boş dönmedi. 5 adaylıktan sadece birini Johnie Burn, Tarn Willers ikilisi En İyi Ses Ödülü ile ödüle çevirebildi. Bu özgün Holokost filminde 2. Dünya Savaşı sırasında, Auschwitz temerküz kampı komutanı Rudolf Höss’ün ailesiyle birlikte bahçeli lüks bir villada yaşadığı hayat anlatılıyor.

Mads Mikkelsen / VAAD EDİLEN TOPRAKLAR

Bir Düşüşün Anatomisi” Altın Küre Ödülleri adaylıklarında da öne çıkan film oldu. Oscar’ın habercisi sayılan, Hollywood Yabancı Basın Birliği tarafından verilen Altın Küre Ödülleri adayları arasında Fransız filmi, hem En İyi Film hem En İyi Uluslararası Film adayları arasına girme başarısını gösterdi. Ayrıca Justine Triet En İyi Senaryo kategorisinde, filmin başrol oyuncusu Sandra Hüller En İyi Kadın Oyuncu dalında adaylık aldı. Bu yıl 81.si düzemlenecek olan Altın Küre Ödüllerinde Greta Gerwig’in “Barbie”si 9 adaylıkla en çok adaylık kazanan film oldu. Christopher Nolan’ın “Oppenheimer”i 8 adaylıkla, onu takip eden Martin Scorsese’nin “Dolunay Katilleri / Killers of the Flower Moon” ve Yorgos Lanthimos’un “Zavallılar / Poor Things”i 7’şer adaylık aldı.

Mars Film’in ithal ettiği “Bir Düşüşün Anatomisi” ülkemizde 12.000 kişi tarafından izlendi. Pandemi ile izleyicilerin sinema salonlarına gitme alışkanlıklarının azalması, artan bilet fiyatları ve çoğu izleyicinin film seçimini başrol oyuncusuna göre yapması, maalesef sanat filmlerinin izleyici sayısını etkiliyor. Film henüz vizyondayken, izlemeyen okurlarıma yılın bu “en iyi filmi”ni kaçırmamalarını öneririm. Yarı süresinin bir mahkeme salonunda geçen bu Hitchcock’vari psikolojik gerilim, Fransız Alplerinde kocası ve görme engelli oğluyla izole bir yaşam süren Alman yazar Sandra’yı izliyor. Yüksekten düşen kocasının ölüm nedeninin intihar mı kaza mı olduğu kesinleşmeyince, Sandra cinayet suçlamasıyla tutuklanır. Mahkeme süreci tatsız bir psikolojik yoluluğa dönüşür.

ZAVALLILAR
OPPENHEİMER
DOLUNAY KATİLLERİ

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz