Gülper Refiğ Anıları

Halit Refik’in zarif eşinin yazısı ve rolüne gönderme

Yeşilçam’ın Unutulmayan Filmleri 2 SESAM Etkinliği hk. 21-26 Mayıs 2024 Bu topraklarda doğduğum için Allah’a şükrettiğim anlardan birini dün, 24 Mayıs 2024 günü Beyoğlu Sineması’nda  Sesam’ın  Unutulmaz Yeşilçam Filmleri etkinliği kapsamında izlediğim Son Osmanlı Yandım Ali filminin sonunda yaşadım. Aynı duyguyu büyük bir Türk senfonisi dinlediğim veya operası izlediğim, benzersiz müzelerimizi gezdiğim, Anadolu’nun büyülü doğasını ve tabii  anlatım, ifade ve temaşanın zirvelerini yakalamış bir Türk filmi izlerken  de  yaşıyorum.

Filmde  Mustafa Kemal Atatürk‘te sembolleşen; uğruna seve seve can verilecek ülke sevgisi, vatan aşkı sarsıcı yoğun bir duygusallıkla seyirciye geçiyordu. uzun seneler sonra bir filmi izlerken yüreğimin titrediğini hissettim. Gururdan  gözlerini yaşarmaması ise neredeyse olanaksızdı. Aynen etkinlik afişinde yazıldığı gibi  unutulmaz bir filmle karşı karşıya idik ve  salonda bir düzine izleyici. Bu filmi izlemeye gelmemek, üniversitelerin sinema öğrencileri, hocaları, sinema yazarları, akademisyenler  için bence bir utançtır. Filmin yapımcısı Mehmet Soyarslan,  yönetmen Mustafa Şevki Doğan  ve kameraman Zekeriya Kurtuluş hiç alışık olmadığımız bir alçakgönüllülükle tebrikleri kabul ettiler. Ortaya çıkardıkları eserin değerinin farkında olarak ama asla kibire kapılmadan olağanüstü bir tevazu ile.

Yurtdışında  ödül kazanmak için ülkesini karalayanların aksine  bu filmde Anadolu insanının cesareti, adaleti, cömertliği ez cümle müstesna insanlığı yani gerçeği ortaya çıkarılmıştı. Hem de sinema sanatının; yönetim, oyunculuk, kostüm tasarımı, mekan seçimi, aksiyon gibi güçlü yaratıcılık, ustalık, özel yetenek gerektiren sanatsal dokunuşunda zirveleri zorlayarak. Hepsi  şiirsel bir ahenkle bir araya gelerek. Sovyetlerin devlet desteği, batının sermaye gücüne sahip olmayan Yeşilçam Sineması; yalnız seyircinin ilgisi yani gişe hasılatı ile ayakta duran, işçisinden oyuncusuna, yönetmenine kadar tüm ekibin tek yürek olarak sadece güzel bir film yapmak için, büyük çabalar, fedakarlıklar, insan üstü emekler ve sinema aşkıyla yaratılan bir mucizeydi ve  bu özelliği ile dünyada biricikti.

Müziği konunun ruhuyla böylesine örtüşen kaç sinema örneği vardır? Bu anlamlı etkinlikte izlediğimiz birbirinden çok farklı filmler ve değişik anlatımlarla Yeşilçam’ın zengin sanat yelpazesi de sergilendi. Hepsi de de etkileyici ve ustalık eseriydi. Biraraya  gelip birlikte şarkı söylemek istediğimizde,  hatırladığımız ilk örnekler Yeşilçam  filmlerinin şarkılarıdır. Aynen Son Osmanlı  Yandım Ali filminin müzikleri  gibi.  Atatürk‘ü  yüzünün aydınlığı, gözlerinin ışığı ile  bizlere umutla gülümserken  görmek  te bir ilkti sanıyorum.

Emeği geçen herkese ancak şükranlarımızı ifade edebiliriz. Büyük bir teşekkür de, anlı şanlı festivallerimizde adı bile geçmeyen Türk Sinemasının büyük yönetmenlerine, filmlerine kahramanca sahip çıkan, bu etkinliğin cesur yüreği planlayıcısı Nil Gürpınar ve Sesam‘ın  değerli çalışanlarına. Gelecek  için umut ve rehber olmaları dileğimle.

Gülper Refiğ

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz