Anasayfa Film Eleştirisi ve Yorumlar ATEŞİN DÜŞTÜĞÜ YER

ATEŞİN DÜŞTÜĞÜ YER

2049
0

ATEŞİN DÜŞTÜĞÜ YER 105 dakika süren Filmin yönetmenliğini ve senaryosunu İsmail Güneş üstlenmiş .Baş rollerinde ise,Hakan Karahan,Elican Ongurlar ve Yeşim Ceren Bozoğlu var. İsmail Güneş,filminde yaşanmış gerçek bir töre cinayeti hikayesini anlatmış ve Türk Halkının yaşantısındaki gerçekleri ortaya koyarken,artık bu töre cinayetlerini unutmalıyız,değişmeliyiz mesajını vermek istemiş seyirciye. Ancak Ülkemizde,maalesef hala eğitimsizlik,kadını 2.sınıf vatandaş olarak görme ve kadına şiddet tüm hızıyla devam ediyor. İ.Güneş,bu yol filmi boyunca baba ile kızının birbirlerini yeniden tanımalarını,dostluğu ve insanlığı,ayrıntılara son derece önem vererek sakin-uzun planların,ustalıklı kamera hareketlerinin önderliğinde duygu sömürüsüne girmeden gayet ölçülü kişisel üslubla yapıyor.

ATEŞİN DÜŞTÜĞÜ YER

    Bence ATEŞİN DÜŞTÜĞÜ YER, İ.Güneşin bugüne kadar yaptığı en iyi film olmuş. Biz buna yönetmenin olgunluk dönemi de diyebiliriz. Filmde,şive çok iyi kullanılmış. Birde,”öldürmek ve yaşatmak”gibi birbirine zıt iki duygunun arka arkaya verilmesi ve inandırıcı olması çok zordur. Ancak,yönetmen bunu başarmış. Tabi ki bunda,Elazığ’lı gariban baba rolünü üstlenen Hakan Karahan,o yaşanmış hayatı sanki yaşamış gibi oynayan Elifcan Ongurlar ve çok çocuk doğurmuş bir Elazığ kadınını beyaz perdeye çok iyi yansıtan Yeşim Ceren Bozoğlu’nun katkısı çok büyük. Filmin çekildiği Muğla/Fethiye ve Konya’nın görsel güzellikleri,görüntüleri ve muhteşem manzaraları da filme ayrı bir renk katmış. Kısacası ATEŞİN DÜŞTÜĞÜ YER,son zamanlarda izlediğim en etkileyici ve uzun yıllar kolay kolay unutamayacağım bir film olarak arşivdeki yerini almayı hak ediyor. İzlemenizi tavsiye ediyorum.

ATEŞİN DÜŞTÜĞÜ YER

      FİLMİN KONUSU : Fethiye’de portakal bahçelerinde işçi olarak çalışan aynı zamanda sara hastası olan Osman ve karısı Hatice,17 yaşındaki kızları ansızın rahatsızlanınca hastaneye götürürler. Hastanede kızlarının kalbinde önemli bir sorun olduğunu öğrenirler. Kızlarını yaşatmak için çırpınan Osman,yapılan tetkikler sonucunda kızının hamile olduğunu da öğrenince yıkılır. Töre’ye göre kızını öldürmek zorundadır. Ailesinde başka erkek olmadığı için bu iş Osman’a düşer. Akrabasının otomobilini alan Osman,kızını doğum yapana kadar dayının yanında kalacaksın yalanı ile kandırır ve yola çıkarlar. Yolculuk sırasında baba-kız arasında küçük aksilik ve kazalarla gelişen sıcak ilişki,ölüm seyahatini bambaşka boyuta taşıyacaktır.

ATEŞİN DÜŞTÜĞÜ YER

Film notum:

İYİ SEYİRLER

Önceki yazıCAN DOSTUM
Sonraki yazıYENİLMEZLER

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz