Anasayfa Film Eleştirisi ve Yorumlar CAN DOSTUM

CAN DOSTUM

9058
0

CAN DOSTUM (INTOUCHABLES) 11 Mayıs 2012 tarihinde vizyona giren, gerçek bir hikayeden beyaz perdeye uyarlanan komedi-dram türündeki 112 dakika süreli filmin yönetmenliğini Olivier Nakache ve Eric Toledano paylaşmış. Baş rollerinde ise Francois Cluzet ve Omer Sy var. Can Dostumu, Ana akım Fransız sinemasının ”en güzel ve en güncel” örneklerinden birisi olarak değerlendirebiliriz. Yabancı düşmanlığı konusunda sorunlar yaşayan Fransa’da farklı sınıf ve uyruktan olan iki insanın dostluğunu anlatan film,ayrıcalıklı bir konu olarak ilgi görmüş.’ ‘A la vie,a la mort’ ‘isimli belgeselden yola çıkarak senaryolaştırılmış.

CAN DOSTUM

Filmde, felçli milyarder Philippe ve kendisine bakması için işe alınan Arap Abdel arasındaki yaşanmış gerçek bir hikaye anlatılıyor. (Filmin final jeneriğinde, hikayesi anlatılan ikilinin gerçek görüntüleri de veriliyor) Can Dostum, Fransa’da 280 milyon dolarlık hasılatla tüm zamanların İngilizce olmayan ”en karlı film” ünvanını da ele geçirmiş. Popüler Fransız Sinemasının gişe rekorları kıran ve yılın en çok izlenen filmi olan Can Dostum da Omer Sy, filmdeki rolü ile ”en iyi erkek oyuncu”dalında ”Artist” filminin oscarlı oyuncusu ”Jean Dujardin”i geçerek ”CESAR” ödülüne layık görüldü. Fransa’nın Eddie Murphy’si olarak görülen aktör, bu ödülü alan ”ilk Afrikalı” unvanını da almış oldu.

Can Dostum’da, espri anlayışı, zıtlıkların abartılmaması ve dozun dengede tutulması filmi daha ilgi çekici ve izlenilebilir yapıyor. Yönetmenler filmde, derin söylemler yerine izleyiciye hoş vakit geçirtmeyi ve umut aşılamayı tercih etmiş. Filmin iki başrol oyuncusuda oynadıkları zor karakterlerin içine girerek son derece başarılı olmuşlar ve bizlere mükemmel bir oyunculuk ziyafeti çekiyorlar.

Sözün özü, KAÇIRILMAMASI GEREKEN BU FİLMİ MUTLAKA İZLEYİNİZ.

CAN DOSTUM

FİLMİN KONUSU : Yamaç paraşütü yaparken düşerek sakatlanan milyarder iş adamı Philippe’ye kendisine yardımcı olması için banliyölerde çalışarak hayatını kazanan Driss işe alınır. Driss, hapishaneden yeni çıkmıştır ve bu iş için hiçte uygun değildir ancak zaman bu iki adamı birbirine iyice yaklaştıracaktır. Philippe ve Driss, tamamen farklı dünyalara ait yaşamlarına ve her konuda farklı zevkleri olmalarına rağmen olağan dışı güçlü bir dostluk kurarlar.

CAN DOSTUM

Film notum:

İYİ SEYİRLER

Önceki yazıKORUYUCU
Sonraki yazıATEŞİN DÜŞTÜĞÜ YER

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz