Bir Düşüşün Anatomisi / L’Anatomie D’Une Chute

Justine Triet “Bir Düşüşün Anatomisi” ile Altın Palmiyeli 3. kadın oldu

ALTIN PALMİYE’Lİ FİLM

Dengeli bir ödül listesiyle jüri 22 filmin en iyisini Altın Palmiye ile taçlandırdı. Tamamına yakını bir duruşma salonunda geçen film, edebi ve psikolojik derinlikli senaryosu, temposu hiç düşmeyen özenli mizanseni ve olağanüstü oyuncu kadrosuyla övgüyü hak ediyor. Ödül törenindeki teşekkür konuşmasında, Justine Triet’nin geceye damgasını vuran sert politik eleştirileri Fransa’yı ikiye böldü.

OrtaKoltuk Puanı:

 

 

76. Cannes Film Festivali’nin Altın Palmiye galibi Fransız Justine Triet (45), bu yarışmanın en büyük ödülüne ulaşan 3. kadın yönetmen oldu. “Bir Düşüşün Anatomisi / L’Anatomie D’Une Chute”ten önceki filmi “Sibyl”de olduğu gibi, senaryo yazarı- yönetmen Triet kahramanlarını edebiyat dünyasından seçiyor. Arzuladığı romanı yazabilmek için esin kaynağı arayan Sibyl’in yerini yeni filminde karı-koca yazar bir çift alıyor. Kadın romanlarıyla başarıdan başarıya koşarken, sorunlu kocası ilham gelmesini bekliyor. Gizemli bir drama olan “L’Anatomie D’Une Chute”, şüpheli bir ölümle hayatı dağılan bir ailenin hikayesine ve ardından gelen sorunları ve bir yargılama sürecine odaklanıyor.

OTOPSİ MASASINA YATIRILAN DÜŞÜŞ

Senaryo yazılımında Justine TrietSibyl”deki (2019) (aynı zamanda yönetmen olan) Arthur Harari ile işbirliğini sürdürüyor. 46 günde çekilen bu psikolojik drama, kocasını öldürmekle suçlanan bir kadının hayatının en mahrem sırları bir duruşma salonunda açığa çıkarılıyor. Görme engelli erkek çocukları Daniel (Milo Machado Graner) ile bir yıldır bir dağ evinde yaşayan, üretken yazar Sandra’nın (Sandra Hüller) kocası Samuel (Samuel Theis) arasında gözle görünür bir iletişimsizlik vardır. Evin 2. katından düşen Samuel’in yerde kanlar içinde yatan cesedinin bulunmasıyla film bambaşka bir kulvara sapar.

Tek şüpheli evde bulunan Sandra’dır. Filmin tamamına yakını Sandra’nın mahkemedeki yargılama sürecinde geçer. Savcının (Antoine Reinartz), biseksüel ve kocasını aldattığını kabul eden Sandra’yı mahkum etmek için tutarlı ve etkileyici tanıkları vardır. Sandra’nın avukatı (Vincent Swann Arlaud) ise müvekkilinin masumiyetini kanıtlayacak sakin ve ağırbaşlı bir savunma hazırlamıştır. Görme engelli Daniel, olay yerinde bulunan 3. kişi olarak bir ikilemle karşı karşıya kalır. Cinayet mi, intihar mı sorusuna cevap arayan filmde, ölümle neticelenen şüpheli düşüşün 2 görgü tanığı görmeyen bir çocuk ve onun konuşamayan köpeği.

Mükemmel diyalogları, karakter tahlilleri, edebi ve psikolojik derinliğiyle öne çıkan özgün senaryosuyla, cinayetle suçlana bir kadının görgü tanığı bulunmayan bir yargılama sürecini anlatan filmin, Justine Triet’nin temposu hiç düşmeyen derinlikli mizanseniyle, “Bir Düşüşün Anatomisi” izlenmeyi hak eden bir film. Justine Triet’nin duyguları ifade etmedeki, mizahı kullanmadaki, özgün konu bulmadaki becerisi, olağanüstü bir oyuncu kadrosunun varlığı bu Altın Palmiye Ödüllü filmi 1. sınıf bir seyirlik yapıyor. Triet, bu filminde de yakınlık duyduğu evlilik, aile kısıtlamaları, iş hayatı, edebiyat gibi temalara yer veriyor. Triet, kahramanı Sandra’nın beynine girip, onun bir kadın, bir anne, bir sanatçı olarak kim olduğunu anlamaya çalışıyor.

Stanley Kramer’in “Nüremberg Mahkemesi” (19961), Billy Wilder’in “Beklenmeyen Şahit / Witness For The Prosecution” (1957) gibi tamamı duruşma salonlarında geçen kült mahkeme filmlerinin seviyesine yaklaşan “Bir Düşüşün Anatomisi”ni Justine Triet, 2.5 saatlik süresinde polisiye film gerilimi içinde anlatıyor. Başlıktaki “Anatomi”kelimesinin “Otopsi” ile yer değiştirmesi de mümkün. Zira gizemli bir ölüm olayı otopsi masasına yatırılıp, çeşitli sürprizler eşliğinde didik didik ediliyor. Ustalıkla yazılmış, boşluk barındırmayan bir senaryo, gerilim tansiyonunu sürekli ayakta tutabilen bir sinema dili, müthiş bir oyuncu kadrosu, dinamik bir kurgu, ana yarışma jürisinin isabetli kararını doğruluyor. “Bir Düşüşün Anatomisi” yarışmadaki 22 filmin Altın Palmiye’yi en çok hak eden filmiydi.

Adaletle yüzleşme durumunda kalan Sandra’nın karmaşık dava dosyasındaki karakterlere eşit mesafede durmaya özen gösteren film, “katil kim ?” sorusunu 2. plana itip, karakterlerin geçmişlerini didik didik ediyor. Tek şiddet sahnesine yer vermeden, kaderi pamuk ipliğine bağlı bir kadının akibeti, filmin müthiş finalinde bir tanığın ifadesiyle şekilleniyor. 2,5 saat boyunca heyecanın diri tutulduğu filmde ustalıkla kurgulanmış geriye dönüşlerle, seyirci karakterlerin geçmişleriyle bilgilendiriliyor.

HAYATI PAMUK İPLİĞİNE BAĞLI KADIN

Bu gerilim filmi izleyiciyi psikolojik labirente kıstırılmış, kocasını öldürmekle suçlanan bir kadının masumiyetini ispat etmede kaydettiği yola götürüyor. Evde bulunan 3. kişinin görme özürlü olması seyirciyi ahlaki bir ikilemle karşı karşıya getiriyor. Samuel esin sıkıntısının yanıda, oğlunun geçirdiği kaza, aİle hayatındaki sorunlarla bunalım geçirmekte. Bu noktada Justine TrietBir karı-koca ilişkisi üzerinden bir çiftin düşüş öyküsüne odaklanmak istedim. Her zaman kadınlar etrafında filmler yaptım. Bu seferki anlaşılması kolay olmayan biri.Harari ile birlikte bu film üzerine 3 yıl çalışan Justine Triet, “bir çiftin evlilik hayatını otopsi masasına yatırıyor.”

Cannes’daki basıl toplantısında Fransız yönetmen : “Cannes’daki ilk filmim, Eleştirmenler Haftasının açılışını yapan “Victoria”dan sonra bir mahkeme filmi yapmaya odaklanmıştım. Mahkeme sahneleri çekerek filme hazırlandım. Senaryoyu yazarken Sandra Hüller’in varlığını içimde hissediyordum. Canlandırdığı karaktere yeni bir boyut katmadaki becerisini biliyordum. Senaryoda birlikte çalıştığım Arthur Harari ile rolü kabul etmesini arzuluyorduk. Alman olması karakterine yeni bir bakış açısı kazandırdı. Oğlunu canlandıran Milo Machado Graner oyun gücüyle bizi etkiledi. İlk kez bir çocuk oyuncuyla çalışmış oldum.

Justine Triet’nin teşekkür konuşmasında sert ve kararlı bir tonla getirdiği politik eleştiriler Fransa’da derin etki yarattı. Salonda bulunan Cannes Belediye Başkanı David Lisnard vatandaşı Triet’yi hiç alkışlamadı, kendisini “bir şımarık çocuk” gibi davranmakla suçladı. Triet’nin konuşması neoliberal Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’u derinden vurdu. Triet, Fransa’nın emeklilik reformuna karşı sözbirliği eden çok güçlü protesto hareketiyle sarsıldığını söyledi. “Sanatı koruma ve teşvik modeli yıkıldı, genç meslektaşlarım film yapma fırsatını bulamıyorlar” eleştirisini getirdi. Fransa Kültür Bakanı Rima Abdul Malak bu tespite katılmadığını söyleyerek tepki koydu ve Triet’yi nankörlükle suçladı. Ancak Fransa’ya 10. Altın Palmiye’sini kazandırdığı için kendisini tebrik etti.

Oyuncu kadrosunda göz kamaştırıcı performansıyla öne çıkan Sandra Hüller filmin yükünü omuzlarında taşıyor. Hüller, aynı şeyi 2016 yılında Sinema Yazarları Birliği’nin (FİPRESCİ) En İyi Film Ödülünü kazanan Maren Ade’nin “Toni Erdmann” filminde de yapmıştı. “Bir Düşüşün Anatomisi”nde filmin kahramanı Sandra rolü icabı, ana dili Almanca, iletişim için İngilizce, mahkemede de elinden geldiği kadar Fransızca konuşmak zorunda. Hüller, muhteşem oyun gücünü sergilemekle kalmıyor, mükemmel iki yabancı lisanıyla entellektüel kişiliğini de gözlere seriyor. Sandra Hüller kocasının şüpheli ölümünden sonraki yargılanma sürecinde içinde yaşadığı ruhsal çalkantıyı dışarıya yansıtmadan mücadelesini sürdüren bir karakterin hakkını veriyor. Filmde avukatı rolünde, François Ozon’un “Yüzleşme / Grace A Dieu” (2018) filminden tanıdığımız César Ödüllü aktör Swann Arlaud sakin ve dengeli oyunuyla göz dolduruyor.

Yazımı, 2 yıl önce “Titane” ile Altın Palmiye kazanan Julia Ducournau’dan sonra Fransa’ya bu ödülü getiren 2. kadın yönetmen olan Justine Triet ile bitirmek istiyorum. Triet, Cannes’ın en büyük ödülüne ulaşmak için bu festivalin tüm basamaklarını 10 yıl boyunca tırmanmak durumunda kaldı. İlk filmi seçim öncesi kampanyalarını anlatan psikanalitik filmi “La Bataille De Solferino” (2013) idi. 700.000 kişilik gişe başarısı yakalayan “Vicoria”yı Cannes Festivali lanse etti. En İyi Film César ödülünü kazanan filmde bir avukatı canlandıran Virginie Efira yine César’da En İyi Kadın Oyuncu seçilmişti. Triet’nin ana yarışmaya terfi eden filmi “Sibyl”de (2019), yine Virginie Efira müşterilerinden bir aktrise bağlanan bir psikiyatrı canlandırmıştı. Oynadığı filmin yönetmeni rolünde Sandra Hüller vardı. Bazı filmlerinin gişe fiyaskosu yaşadığını itiraf eden Justine Triet, bu son filmiyle (yarattığı polemiğin de etkisiyle) yılın gişe şampiyonları arasına girmeye aday. “Bir Düşüşün Anatomisi” 23 Ağustos’ta vizyona girecek.

Yönetmen : Justine Triet

Senaryo : Justine Triet, Arthur Harari

Görüntü Yönetmeni : Simon Beaufils

Kurgu : Laurent Sénéchal

Oyuncular : Sandra Hüller, Swann Arlaud, Milo Machado Graner, Antoine Reinartz, Samuel Theis, Jehnny Beth, Saadia Bentaïeb, Camille Rutherford, Anne Rotger, Sophie Fillières, Wajdi Mouawad, Arthur Harari

Fransa / Polisiye-Gerilim-Dram / 150 Dk.

İLEBir Düşüşün Anatomisi
KAYNAKBir Düşüşün Anatomisi
Önceki yazıThe Boogeyman
Sonraki yazıAktris

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz