Çirkin Kral Efsanesi

EFSANELER HİÇ ÖLÜR MÜ, GEÇİP GİDER Mİ, UNUTULUR MU?

Yönetim ve senaryo: Hüseyin Tabak / Görüntü: Lukas Gnaiger / Kurgu: Andrew Bird, Christoph Loidl / Yer alanlar: Yılmaz Güney, Fatoş Güney, Güllü Pütün, Elif Güney Pütün, Leyla Demirezen, Tarık Akan, Tuncel Kurtiz, Nebahat Çehre, Halil Ergün, Hüseyin Tabak, Michael Haneke, Costa Gavras, Gilles Jacob, Donat Keusch, Jack Lang, vs./ Almanya-Avusturya ortak-yapımı / Nar Film- Kurmaca Film.

Bir toplumun efsane katına yükselttiği sanatçılar kolay unutulmuyor. Şugünlerde izlediğimiz ”Müslüm” filminin de hatırlattığı gibi…

Yılmaz Güney bunların en başlarında geliyor. Öylesine etkiledi birçok kuşağı…Ve öylesine bir mit katına yükseldi ki…Kendi adıma konuşursam, onun için yazdığım ve son baskılarında eklerle bir tuğlaya dönüşen Yılmaz Güney Kitabı’ma rağmen, sonraki kitaplarmıda da onu andım: Dorsay’ın Penceresinden; Sinema…Ve Unutulmayanlar (Fatoş Güney’le konuşma); en son, O Güzel Atlara Binip Gidenler

Çünkü o insanları hep anıyoruz, sık sık düşünüyoruz, üzerlerine yeni yazılar yazıyoruz, taze bakışlar getiriyoruz. Ve onlar kolay kolay hayatımızdan çıkıp gidecek gibi değiller.

Şimdi de bir belgesel geliyor. 49. Altın Portakal Film Festivali’nde en iyi film seçilen ”Güzelliğin On Par’ Etmez” filminin yönetmeni Hüseyin Tabak’ın dördüncü uzun filmi. Çekimleri yedi yılda tamamlanan film, Tabak’ın Güney üzerine bir senaryo yazma sürecini işlerken, onun ailesi, meslekdaşları, dostları, filmlerinin oyuncuları, hapishane arkadaşları vb. kişilerle yapılan söyleşileri içeriyor.

Onun hiç değişmeden kalan dünya görüşü kadar, büyük dramlarla, zorluklar ve engellerle, bitmeyen hapislerle geçen hayatının trajedisi de perdeye yansıyor. Yanısıra ilk kez önümüze gelen arşiv görüntüleri de var.

Başlarda annesi Güllü Pütün’le yapılan söyleşi son derece ilginç. Eşi Fatoş Güney, kızı Elif Güney Pütün, kız kardeşi Leyla Demirezen…Yakın dostları ve oyuncuları Tuncel Kurtiz, Tarık Akan (ikisinin de ölümlerinden önceki son söyleşileri), Nebahat Çehre, ”Yolda” filminde onu canlandıran Halil Ergün, Ahmet Zirek…Yapımcı Abdullah Keskiner. Usta yönetmenler Michael Haneke ve Costa Gavras, bir dönemin Fransız kültür bakanı Jack Lang.

Ve çok özel anlar. Cannes’da ”Yol” filmi ile Altın Palmiye aldığında ödülü paylaştığı Gavras ve ünlü İtalyan oyuncusu Vittorio Gassman’la sahneden halkı selamlaması… Fransa’da yaptığı ”Duvar” filminin çekimleri sırasında çocuk oyuncularla ilişkileri. Ki zamanında bunların sertliği medyaya yansımış ve polemiklere neden olmuştu. Paris’te yattığı Pere Lachaise mezarlığının görünüşü.

MİCHAEL HANEKE

Tüm filmlerinden görüntüler. ”Umut”un siyah-beyazından ”Sürü” veya ”Yol”un renklisine geçişler.

Ve aralarında benim de bulunmaktan onur duyduğum bir avuç yazar-çizerden onun hakkında görüşler, anılar, anektodlar…

Türkiye galasını geçen Nisan ayındaki İstanbul film festivalinde yapan film, Türk sinemasıyla gerçek bir ilişkiniz varsa kaçırmamanız gereken bir yapım.

COSTA GAVRAS

OrtaKoltuk Puanı:

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz