Anasayfa Film Eleştirisi ve Yorumlar ÖBÜR DÜNYADAN

ÖBÜR DÜNYADAN

2325
0

ÖBÜR DÜNYADAN (THE AWAKENING)  106 dakika süren İngiltere yapımı filmin Yönetmen koltuğunda televizyon dizilerinin yazarı,yapımcısı ve yönetmeni olarak tanınan Nick Murphy var. Bu yönetmenin ilk uzun metrajlı filmi. Başrollerini ise Rebecca HallDominic West ve Imelda Staunton paylaşmış. Filmde gotik atmosfer başarıyla kurulmuş. 1920’lerin İngiltere’sinde acılarla beslenen hikaye anlatılırken müzikleri,yüzlerdeki dramı,eski okuldaki soğuk ortamı,hüzünlü renkleri ve müziği doğru bir şekilde kullanılmış. Filmde,bir hayalet hikayesi olarak klasikleşen ucuz yerinden sıçratma hilelerine başvurulmamış ve dram yapısı başarı ile kurulmuş.

ÖBÜR DÜNYADAN

     Yönetmen filmde her korku hikayesinin içinde saklı bulunan imkansız sevgi arayışlarını bulup çıkarıyor,kaybolup gitmiş sevdiklerimizi yeniden hissetmeye çalıştığımız hazin bir güzelliğe büründürüyor. Oyuncuların performansları muhteşem. Filmin görüntü yönetmeni de,döneme uygun şekilde 20.yüzyıl başlarındaki fotoğraf baskılarına benzer ışık ve renklerle hayranlık uyandıracak bir işe imza atmış.  Kendisini kutlamak gerek. Kısaca,son zamanlarda çekilmiş iyi korku filmlerinden birisi diyebilirim. Korku filmlerini sevenler bu filmden fazlası ile tat alacaklardır diye düşünüyorum.

ÖBÜR DÜNYADAN

      FİLMİN KONUSU: Film,1920’lerin başında bir ruh çağırma ayini ile başlıyor.Bu ilk sahnede Flrence, ortaya çıkardığı sahtakarlıkla bir anlamda ruhlara inanmayın mesajı veriyor. Florence,bir şikayet ve davet üzerine taşrada bir okula gidiyor. Kendisine,okulda bir çok hayalet bulunduğu,öğrencilere ve hademelere göründüğü söyleniyor. Florence,bunun diğerleri gibi bir oyun olduğunu ve kendi yöntemleri ile ortaya çıkaracağını düşünüyor. Ancak;bildiği ve inandığı her şey,görünmeyen varlıkların kendilerini hissettirmesiyle alt üst olur. Filmin sonunda ki sürprize hazır olun.

ÖBÜR DÜNYADAN

Film notum:

İYİ SEYİRLER

Önceki yazıYENİLMEZLER
Sonraki yazıBÜYÜK MUCİZE

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz