Şafaktan Önce  /  A Prayer Before Dawn

2017 de çekilip 2018 de vizyona giren filmin künyesi:

Yönetmen: Jean-Stéphane Sauvaire

Senaryo: Jonathan Hirschbein, Nick Saltrese

Yapımcılar: Rita Dagher, Solon Papadopoulos, Nicholas Simon, Roy Boulter

Oyuncular: Joe Cole, Pornchanok Mabklang, Vithaya Pansringarm

Film en çok satan kitaplardan biri olan ve gerçek hikayeden hareket eden “A Prayer Before Dawn” adlı romanın sinema uyarlaması olarak karşımızda.

Billy Moore genç bir İngiliz olarak Tayland’da batakhanelerde “Tayland Boksu” yapan, uyuşturucu tiryakisidir. Polis baskını ile yaşadığı evde tuttuğu yasa dışı maddelerle yakalandığında, yaşamında daha da kötü bir evreye girer. Artık kötülüğü ve acımasızlığı ile dünyaya nam salmış Tayland hapishanesindedir. Genç adamın Tay dilini bilmemesi de yaşadığı zorlukları bir kat daha arttırır.

Fransız yönetmen Jean-Stéphane Sauvaire, 2000’li yıllardan itibaren yönetmen yardımcılığı, senarist, Tv filmi, kısa film, belgesel çeken ve yetenekli olduğuna inanılan bir yönetmen. 2011 yılında çektiği ve Afrikalı çocuk savaşçıları anlattığı filmi “Johnny Mad Dog” eleştirmenlerden büyük övgüler almış. “Şafaktan Önce” filmi gibi “Johnny Mad Dog” filmi de Cannes da resmi gösterimi yapılan filmlerden biri olmuş.

Ancak, filmin ilk bölümü oldukça sıkıcı. Yönetmen, belgesel çeker gibi mekanları tanıtmak, ortamı anlatmak adına çabalarken seyirci olarak konudan uzaklaşıyoruz. Aynı zamanda filmde yer alan kimi dövüş sahnelerinde de yönetmen karakteri anlatmak adına sadece başrol oyuncusu Billy Moore’ a odaklanıp, seyirciye dramatik anlamı yüksek görüntüler verme gayreti ile anlatılanlardan uzaklaştırması oldukça sevimsiz.

Aslında giriş bölümlerinde filmden hoşlanılmamasının nedenlerinden en önemlisi, gelişmiş ülkelerin, farklı ülkeleri anlatırken kullandıkları toptancı, tek taraflı ve kendilerini daha “medeni” hissetmelerini sağlama gayretleri olabilir. Çünkü filmde geçen tüm Tayland’lı karakterler, polis, gardiyan, hapishane yetkilileri kötü olarak gösterilmiş. Zavallı İngiliz Billy Moore tüm kötülere karşı tek başına mücadele etmeye çalışıyor. Ve tabi ki çoğunlukla başarısız oluyor.

Taylan boksu yapmayı hapishanede öğrenmeye başlayan İngiliz genci Billy Moore’un öyküsü size cazip geliyorsa, Tayland hapishanelerini merak ediyorsanız, film tam size göre, beklentilerinizi azaltarak izlemenizi tavsiye ederim. İyi seyirler.

OrtaKoltuk Puanı:

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz