Taksim Hold’em

Geziyi unuttuk mu?

Balık hafızalı olduğumuz için unutmuş bile olabiliriz! Neyse ki sanat var, sinema var, ama sinema da Gezi olaylarına pek yaklaşmadı. Taksim Hold’em ilginç bir biçimde hatırlıyor Gezi’yi: dışarıda polis göstericileri kovalar, gaz sıkar, hatta plastik mermi atarken bir evde toplanan 4 genç, poker oynamaya hazırlanır. Ama olaylardan da bir türlü kopamazlar.

Aslında ben şahsen, aynı mekan içinde geçen sinema filmlerinde daha çok tiyatro tadı alıyorum. Taksim Hold’em de bana biraz bu tadı verdi. Diyaloglar nefis, gençler iyi oynuyor, act için çok uğraşılmış. Ama tek mekan kameranın hareketini kısıtladığı gibi, bütün işi oyuncunun mimiğine bırakıyor ki uzun repliklerde de bu hayli zor. Yine de zaman zaman kara mizah, esprileri çok seviyeli buldum, güldüm.

Yeni kuşakların bencilliği, korkaklığı, zaman zaman iki yüzlülüğü, kararsızlıklarını anlatan karakter analizlerini ilgiyle izledim. Nitekim filmi hem yazmış hem yönetmiş olan Michael Önder, Seyfi Teoman İlk Film Ödülünü almış. Oyuncular Kenan Ece, Damla Sönmez, Berk Hakman, Nezih Cihan Aksoy, Emre Yetim, Tansu Taşanlar, ellerinden geleni yapıyor. İstanbul Film Festivali’nde ilgi gören film, bu hafta vizyona giriyor ama pek de salon bulamamışa benziyor. Bu da küçük bütçeyle film yapan gençleri hayal kırıklığına uğratıyor.

Filmin 30. Tokyo Film Festivali’ndeki gösterimleri de iyi geçmiş ve Japon seyircisi, çeviriyi bile izlerken güzel tepkiler vermiş, hayli gülmüş, filmi de ayakta alkışlamış. Taksim Hold’em, bugünkü dağıtım koşulları içinde ancak festivallerde başarısını gösterecek, Türk seyircisiyle istediği gibi buluşamayacak belki. Şahsen ben bu hikayeyi, iyi bir kadroyla, sahnede seyretmeyi tercih ederdim! Neden denemesinler ki?

Yazar / Yönetmen : Michael Önder    Prodüktör : Jozef Erçevik Amado

Ortak yapımcılar : Tuvan Yalım, Kaan Yazgan, Alexander Timur Çambol                Yapım : Bluff Film

Görüntü yönetmeni : Ersin Gök     Sanat yönetmeni : Tolga Coşkuntuna

Editör : Taner Sarf       Sound design : Umut Şenyol

Müzik : Steady Fingers     Jenerik şarkısı : Berk Hakman

OrtaKoltuk Puanı:

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz