1. CANNES FİLM  FESTİVALİ  6 – 17 TEMMUZ  ARASINDA  GERÇEKLEŞECEK

            CANNES’IN  AĞIR  TOPLARI

Geçen yıl pandemi sebebiyle yapılamayan Cannes Film Festivali bu yıl, tarihinde ilk kez Temmuz ayında yapılacak. Cannes’a yapılan 2000 müracaat arasından seçilen 61 film resmi seçkide yer aldı. Ana yarışmada evvelce Altın Palmiye kazanan 3 yönetmen ,“Çifte Altın Palmiyeli Yönetmenler Kulübü”ne girme şansına sahip. “Anette” müzikali ile başlayacak festivalin Açılış Galasında Jodie Foster “Onursal Altın Palmiye Ödülü” ile taçlandırılacak.

Geçen yıl pandemi sebebiyle yapılamayan Cannes Film Festivali bu yıl, tarihinde ilk kez Temmuz ayında gerçekleşecek. Diğer uluslararası film festivallerinin aksine çevrimiçi online formülünü reddeden Cannes yönetimi, bu yıl festivallerin fiziksel olarak yapılması gerektiği israrını sürdürdü. Cannes’da filmlerinin gösterilmesi için yapılan 2000 müracaattan 61 film resmi seçkide yer alma hakkını kazandı.

Festival Başkanı Pierre Lescure ile Sanat Yönetmeni Thierry Frémaux ,3 Haziran’da yaptıkları basın konferansında, ana yarışma, Belirli Bir Bakış Bölümü ve özel seanslarda gösterilecek filmleri ilan ettiler. Festivalsiz geçen bir yılı telafi etme iddiasındaki Cannes Organizasyon Komitesi, bu yılki seçkilerine geçen yıl “Cannes etiketi” taşıyan bazı filmleri bu yılın seçkisine dahil etti. İsrail’li Nir Bergman’ın “Here We Are” ve Dani Rosenberg’in “The Death Of Cinema And My Father Too”su gibi.

Geçen yıl pandemi sebebiyle düzenlenemeyen Cannes Film Festivaline sadık kalarak filmlerini bir yıl bekletip 2021 seçkisine saklayan sadık yönetmenler de var. Bunların başında yönetmen Wes Anderson var. Çizgi dışı görsel  ve anlatı tarzı fantezi filmleriyle tanınan Amerikalı yönetmen son filmi “The French Dispatch” ile bir aşk mektubu yazıyor. Bu mektubun muhatapları hayali bir Fransız şehrinde çalışan, “The French Dispatch Magazine” adlı Amerikan gazetesinin muhabirleri.

The French Dispatch

ALTIN  PALMİYE  PEŞİNDE

Cannes’a her yıl 1800 civarında film müracaat eder. Bu yıl rekor sayıda 2000 müracaat oldu. Bunların arasında evvelce Cannes’da Altın Palmiye kazanan 3 isim var. Ana yarışmada filmleri bulunan İtalyan Nanni Moretti, Fransız Jacques Audiard  ve Tayvanlı Apichatpong Weerasethakul, Cannes Film Festivalleri tarihindeki “Çifte Altın Palmiyeliler Kulübü”nün yeni üyesi olmaya çalışacaklar.

2 Altın Palmiye sahibi 8 yönetmen, Amerikalı Francis Ford Coppola, Belçikalı Dardenne Kardeşler, İngiliz Ken Loach, İsveçli Alf Sjöberg, Japon Shohei İmamura, Avusturyalı Michael Haneke, Sırp Emir Kusturica ve Danimarkalı Bille August.

Bir ailedeki kaybın ardından yaşanan travmayı işleyen filmler arasında sinema tarihinin en etkileyici yapıtı “Oğul Odası / La Stanza Del Figlio”nun (2001) yaratıcısı Nanni Moretti “3 Hikaye / Tre Piani” ile Cannes’da 6. kez yarışmaya girecek. Altın Palmiye’li İtalyan usta 1994’te “Sevgili Günlük / Caro Driaio” ile Cannes’ dan En İyi Mizansen Ödülü ile ayrılmıştı. Aynı semtte oturan 3 burjuva ailenin öyküsünü anlatan “Tre Piani”de Moretti, ustası olduğu toplumsal sorunları işlemeyi sürdürerek burjuva eleştirisine soyunacak.

2009’da “Yeraltı Peygamberi / Le Prophete” ile ikincilik ödülü Jüri Büyük Ödülüne kaydırılan Fransız yönetmen Jacques Audiard hak ettiği Altın Palmiye’yi 2015’te “Dheephan” ile almıştı. Audiard Cannes’a bu 6. gelişinde “Paris 13th. District (Les Olympiades)” adlı dram filmiyle yarışacak. Senaryo yazılımında kendisine 2 yıl önce Cannes’da “Portrait De La Jeune Fille En Feu” ile En İyi Senaryo Ödülünü kazanan Céline Sciamma destek veriyor.

Tayland sinemasının en önemli ismi Apichatpong Weerasetakul‘un 2010’da “Oncle Boonmee, Who Can Recall Past Lives / Amcam Önceki Hayatlarını Hatırlıyor” adlı fantastik filmiyle en büyük ödülü kazanması, bu festival tarihinin en şaşırtıcı ve sürpriz Altın Palmiyesi olmuştu. Tayland’lı usta bu yıl “Memoria” ile ana yarışmada yer alacak. Konusu Kolombiya’da geçen filmin başrolünde Tilda Swintno var.

Tre piani

4  KADIN  YÖNETMEN

Ana yarışmadaki 24 filmin yönetmenleri arasında 4 kadın yönetmen var. Bu sayı ana yarışma için bir rekor sayılıyor. 3 Fransız Kadın yönetmenden Mia Hansen-Love (diğerleri Catherine Corsini ile Julia Ducournau) “Bergman İsland” adlı filminde ünlü İsveçli yönetmen İngmar Bergman’ın yaşadığı Faro adasına giden bir çifti merkezine alıyor.

Bir önceki filmi “Body And Soul” ile Berlin’de Altın Ayı kazanan Macar yönetmen İdiko Enyedi Cannes’da ilk kez “The Story Of My Wife” ile yer alacak. “Summertime”dan tanıdığımız Fransız yönetmen Catherine Corsini “La Répétition”dan 20 yıl sonra Cannes ana yarışmasında yer alacak. Filmi “La Fracture”, konusu bir hastahanede geçen bir sosyal dram.

Ana yarışmada İdiko Enyedi’nin dışında Altın Ayı Ödülü kazanan 2 yönetmen var: İsrail’li Nadav Lapid (“Synonymes—2019) ve İran’lı Asghar Farhadi (“Bir Ayrılık—2011). Berlin’den 2 ödülü olan (“İsle Of Dogs”—Gümüş Ayı—2018 ve “The Grand Budapest Hotel”—Jüri Büyük Ödülü—2014) Wes Anderson bu yıl Cannes’ da “The French Displatch” ile yarışacak.

Orta kuşak Fransız sinemasının prestijli ismi François Ozon Jeune Et Jolie” ve “L’Amant Double”dan sonra Cannes ana yarışmasında “Tout S’Est Bien Passé” adlı filmiyle yer alacak. Geçen yıl Ozon’un resmi seçkide yer alan “Cannes etiketli” filmi eşcinsel bir ilişkiyi anlatan “85 Yazı / L’Eté 85” iyi eleştiriler almayan sönük bir filmdi. “Tout S’Est Bien Passé”de 85 yaşındaki felçli babasının kendisinden hayatına son vermesini istediği genç kadını  Sophie Marceau canlandırıyor.

Ana yarışmanın ağır toplarından biri İran sinemasının yaşayan en ünlü ismi olan Asghar Farhadi. İranlı oyunculara yer verdiği “Kahraman / A Hero” adlı dram filmiyle Farhadi Cannes’ a 3. gelişinde ödül listesine girmeye çalışacak. Farhadi Cannes’a ilk gelişinde “Geçmiş / Le Passé” (2013) ile Bénérice Béjo’ya En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’nü kazandırmıştı. Altın Ayı, Yabancı Dilde En İyi Film Oscar Ödülü, En İyi Orijinal Senaryo Oscar’ı sahibi “Bir Ayrılık”tan (2011) sonra İranlı usta aile bağları, ahlaki değerler, gelenekler gibi temaları yeni filminde işlemeyi sürdürecek.

Les Olympiades

JODİE FOSTER’E ONURSAL ALTIN PALMİYE

Açılış Galasının özel konuğu Jodie Foster‘e Cannes Film Festivali Onursal Altın Palmiye Ödülü’nü sunacak. Jeanne Moreau, Alain Delon, Jean-Paul Belmondo, Bernardo Bertolucci, Jane Fonda, Jean-Pierre Léaud, Agnes Varda, Manoel de Oliveira’dan sonra Jodie Foster Onursal Altın Palmiye Ödülüyle taçlandırılan 9. sanatçı olacak. “Auteur filmleri lanse etmesiyle ünlü Cannes Film Festivali hayatımı değiştirdiği için ben Cannes’a çok şey borçluyumdiyen Jodie Foster henüz 13 yaşındayken Festival Sarayının kırmızı halı kaplı merdivenlerinden geçmişti.

Martin Scorsese’nin “Taxi Driver / Taksi Şoförü”ünde (1976) çocuk yaşta bir fahişeyi canlandıran Jodie Foster’in, filmin basın konferansında mükemmel Fransızcasıyla basının sorularını yanıtlamasına tanık olmuştum. Masadaki Robert De Niro, Harvey Keitel gibi deneyimli oyuncular kendisini sempatiyle dinliyorlardı. Oyuncu olarak 50, yönetmen olarak 4 uzun metrajlı filmi olan Amerikalı aktris “Kuzuların Sessizliği / The Silence Of The Lambs” (1991) ve “Sanık / The Accused” (1988) filmleriyle iki kez Oscar Ödülü kazandı.

Cannes’ın beni onurlandırmasının gururunu taşıyorum. Cannes Festivali’nin Açılış Galasında yeni nesil sinemacılarına mütevazi birkaç öğütte bulunma ve bazı tecrübelerimi aktarma fırsatını bulacağım için mutluyum” diyen Jodie Foster evvelce Cannes’a oyuncu ve yönetmen olarak yer aldığı 7 filmle katılmıştı.

74. Cannes Film Festivali’nin açılışını Leos Caras’ın “Anette”i yapacak. Cannes’a son kez 9 yıl önce “Holly Motors” (2012) ile gelen Fransız yönetmen, ilk uzun metrajlı filmi “Boys Meets Girls” (1984) ile geldiği Cannes’dan ödülle ayrılmıştı. Bu filmin başrolünde fetiş oyuncusu Denis Levant vardı. Başyapıtı sayılan “Köprü Üstü Aşıkları / Les Amants Du Pont Neuf”ten (1991) bir önceki filmi “Holly Motors”a kadar Lavant’dan vazgeçmeyen Leos CarasAnette”te Adam Driver ve Marion Cotillard gibi iki uluslararası stara başrollerde yer verdi.

Los Angeles’ te geçen konusuyla film bir stand up komedyeniyle bir opera şarkıcısının kızları Anette’in doğumundan sonra yaşadıklarına odaklanıyor. Bu müzikal filmde iki sanatçı da kendi şarkılarını söylüyorlar. Marion Cotillard trajik şarkıcı Edith Piaf’ı canlandırdığı “Kaldırım Serçesi / La Vie En Rose” (2007) ile En İyi Kadın Oyuncu Oscar Ödülü’nün sahibi olmuştu.

La fracture
Memoria
Bergman Island

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here