9,75 filminde, Ahmet isminde bir adamın 1990’ların Güneydoğusunda askerlik görevi sırasında, hayatının geri kalanında aklına takılmayacak bir şey yaşaması ve Gezi Parkı eylemlerinin kaotik günleri hikaye ediliyor. Film, Mehmet Eroğlu’nun “9,75 santimetrekare” adlı romanından uyarlanmış.

Yelin uğultusu, son köpeğin telaşlı adımları, kuzeyde kırık bir şimşeğin suskun resmi, uykusu dağılınmış bir tarla faresinin şüpheyle etrafını koklayışı, uçamayan bir kuşun ötüşü, buzlaşmış karın hışırtısı ve az ötede ince, hiddetli bir ses; çocuk sesi: …Ba-bam tö-rö-ist be-nim.
Serap sualler soruyor. Cihangir’de bir apartman, Basmahane’de bir tren, roman içinde roman… 2013 Haziranı’nda insanlar iyimserken, umutluyken, devran başka cinsli dönerken… Yaralı bir adamı anlatıyor Mehmet Eroğlu. Caddeden gelen çocuğu, ruhu bereli olanı, İsa’nın Meryem’i öldürdüğünü bakan bebeği, unutmaya ve temizlemeye çalışan bir yazarı. “Sıhhatine Cyrano.” 9,75 Santimetrekare, Mehmet Eroğlu dünyasının sıcak ve yaralı suratı.  

Yönetmen : Uluç Bayraktar

Senaryo : Damla Serim, Uluç Bayraktar

Görüntü Yönetmeni : Soykut Turan

Kurgu :  Serdar Çakular

Müzik : Avi Medina

Oyuncular : Nejat İşler, Funda Eryiğit, Ercan Kesal, Menderes Samancılar, Şebnem Bozoklu, Berkay Ateş, Cem Uslu, Eylül Dursun, İsmail Mirhat Zarg, Yusuf Mirza Zarg

Türkiye / Dram / 117 Dk.

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz