9,75 filminde, Ahmet isminde bir adamın 1990’ların Güneydoğusunda askerlik görevi sırasında, hayatının geri kalanında aklına takılmayacak bir şey yaşaması ve Gezi Parkı eylemlerinin kaotik günleri hikaye ediliyor.

Yelin uğultusu, son köpeğin telaşlı adımları, kuzeyde kırık bir şimşeğin suskun resmi, uykusu dağılınmış bir tarla faresinin şüpheyle etrafını koklayışı, uçamayan bir kuşun ötüşü, buzlaşmış karın hışırtısı ve az ötede ince, hiddetli bir ses; çocuk sesi: …Ba-bam tö-rö-ist be-nim.
Serap sualler soruyor. Cihangir’de bir apartman, Basmahane’de bir tren, roman içinde roman…2013 Haziranı’nda insanlar iyimserken, umutluyken, devran başka cinsli dönerken…Yaralı bir adamı anlatıyor Mehmet Eroğlu. Caddeden gelen çocuğu, ruhu bereli olanı, İsa’nın Meryem’i öldürdüğünü bakan bebeği, unutmaya ve temizlemeye çalışan bir yazarı. “Sıhhatine Cyrano.” 9,75 Santimetrekare, Mehmet Eroğlu dünyasının sıcak ve yaralı suratı.  

Yönetmen koltuğuna, filmin senaryosunu Damla Serim ile birlikte yazan Uluç Bayraktar otururken oyuncu kadrosu Nejat İşler, Funda Eryiğit, Ercan Kesal, Menderes Samancılar, Şebnem Bozoklu, Berkay Ateş, Cem Uslu, Eylül Dursun, İsmail Mirhat Zarg, Yusuf Mirza Zarg isimlerinden oluşturulmuş.

Görüntü Yönetmeni : Soykut Turan / Müzik : Avi Medina

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here