Atilla Dorsay : Bir Ömürden Seçilmiş Tablolar

Atilla Dorsay‘ın yeni kitabı ”Bir Ömürden Seçilmiş Tablolar”, doğum günü tarihi olan 17 Mart 2019 Pazar günü tüm kitapçılarda ki raflarda yerini aldı.

Bilenler bilir, Atilla Dorsay‘ın her kitabı bir yaşanmışlığın hikayesidir. O, kurmaca yapmaz, hayal ürünü hikayeler yazmaz. O, ne yaşadıysa onu yazar. Yeni kitabı da öyle ama diğerlerine göre daha farklı. Kitap, yaşadığı 80 küsurluk yaşın tam bir hayat irdelemesi.

İlk kez günışığına çıkan tanıklıklar ve anıların yer aldığı kitabın içinde neler mi var ? Merakınızı gidermek için size küçük başlıklarla mini tüyolar vereyim :

 • Annesi, babası, doğduğu yer, kardeşleri, çocukları, torunları, babasının hikayesi, babasının sevdiği şarkılar, babasının ağzından Atilla Dorsay‘ın doğumu, annesinin hikayesi, annesinin Atatürk hayranlığı ve ailenin başına gelen felaketler..
 • Sinema ile ilk tanışması, renkli ve renksiz filmler, ilk çocuk oyunları, İzmir’deki rüya sokaklar, eski Rum evleri, doğduğu evin son durumu..
 • İzmir’den İstanbul’a göçün nedeni, teyzesi ve eniştesinin hayatındaki önemi, eve giren ilk plaklar, ilkokul aşkı, hayatına damgasını vuran öğretmen, Galatasaray!dan ilk arkadaşları, Halil Bezmen hakkında özel bir öykü, Akün ailesi ve Erzincan depremi..
 • Atilla Dorsay’ın aidiyet eksikliği, Karşılıksız aşkları, Beyoğlu’nun gizem dolu lezzet mekanları, efsane Çiçek Bar maceraları, Alkazar, Atlas, Yeni Melek, Beyoğlu’nun hayal şatoları, dansa ve Tango merakı..
 • Paris, Akademi ve parti yılları, meslek seçimi, okul yılları, şarkıcılık yılları, antika eğitimi almak, ilk hırsızlığı, ömrünün son yalanları, ilk ve son uyuşturucu tüketimi ve bavul dolusu plakları..
 • Yeşilçam ile tanışma, askerlik maceraları, Cumhuriyet gazetesinde yazarlığa başlaması, sosyalistliği, Devrimcilik modası, Yılmaz Güney ile tanışma, Türk sinemasını yazmaya başladığı günler, Türk filmleri arşivi..
 • Hayatının kadınını bulması, Eşi Leman hanımla ilk tanışması, pişmanlık ve evlilik, rehberlik yaptığı yılları, Club’den kovulması, hayatında yer edinen lokantalar, unutulmaz meslek arkadaşları ve aşkları..
 • 70’li yıllarda Türk sineması, Kemalizm’le solculuğun sentez çabaları, dizilerin olmadığı dönemdeki romantizm, ailesinden yaşamını kaybedenler, Milliyet ve Yeni Yüzyıl gazetesindeki yazarlık yılları, Hürriyet gazetesinde neden yazarlık yapamadı, Sabah gazetesinde yazarlık yaptığı yıllar, kullanılmayan Hindistan yazıları ve günlük basın dünyasından kopuş..
 • Serhat Albayrak, Melih Aşık, Hasan Pulur, Yılmaz Özdil, Hıncal Uluç anıları, Atilla Dorsay’ın unutulmaz geceleri, çocukları, torunları, yaşamı ve sağlık sorunları ile ilgili son durumlar…

Eveett..  Dolu dolu bir yaşamın bilinmeyenlerinin anlatıldığı dolu dolu bir kitapla karşı karşıyayız. Sizede, elinizden bırakamayacağınız ” Bir Ömürden Seçilmiş Tablolar ” kitabından edinmenizi şiddetle tavsiye ediyorum. İyi okumalar.

OrtaKoltuk Puanı:

1 YORUM

 1. Atilla Dorsay’ın seksen senelik dolu yaşantısının arkasında bıraktıklarını okumak gerekli elbette….
  Ona daha nice güzel yaşlar dilerim….

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz