Atilla Dorsay’ın Emeğine Şükran

Işık artı zaman eşittir sinema” tanımını hayattan aldık, çünkü sinema hayattır. Hayatı sinema olanlar için de kullanmamızın bir sakıncası olabilir mi? Söz konusu kişi Atillâ Dorsay ise kimse karşı çıkamaz, çıkmamalı da…

Atillâ Dorsay, bu yıl beşincisi yapılan Etiler Festivali’nde “Emek ve Şükran” ödülüne değer görüldü. Yaşamını sinemaya, sadece sinemaya olsa yine iyi sanat ve kültürün her alanına adayan Dorsay’ı kutluyoruz.

Festivalin gün boyu yapılan etkinlikleri sonrasında Hülya Çavuş Eğitim Vakfı’nın desteklediği, Faruk Şüyün’ün sunduğu ödül gecesinde, ortakoltuk.com sinema yazarları tam kadro olarak geceye katılarak Atilla Dorsay‘ı yalnız bırakmadı. Ahmet Ümit, Burak Göral, Mehmet Yalçın, Meral Orhonsay ise mikrofonda duygularını aktardı katılımcılara. Zülfü Livaneli’nin video ile katıldığı etkinlikte Ece Dorsay ile Nil Burak da şarkılarını seslendirdi. Tabii ki gecenin konuğu, ikisinin de birbirine hayran olduğunu bildiğimiz Türkan Şoray idi.

Rönesans adamı…

Tam da “Gogol’ün paltosundan” dendiği gibi, biz sinema yazarlarının da Atillâ Dorsay’ın paltosundan çıktığımızı yazmayı düşünürken, Burak Göral aynı anekdotla girdi söze… muhakkak ki aklın yolu bir. Haklıydı Sevgili Burak, çünkü hepimiz Atillâ Ağabey’in yazılarıyla tanımıştık sinemanın büyülü güzelliğinin altında yatanları… Şimdi birlikte aynı filmleri izlemenin ve üzerine konuşmanın keyfini yaşıyoruz. Yani, sinema yazarlarına hâlâ yol gösteriyor Atillâ Dorsay.

Ahmet Ümit, sinema yazarlığının yanı sıra diğer kültür alanlarında da etkin oluşunu “Rönesans insanı” tanımıyla ifade etti. Evet, belki birçoğumuz bilmiyoruz (Remzi Kitabevi imzasıyla, Mart 2019’da çıkan “Bir Ömürden Seçilmiş Tablolar” kitabını okuyanları ayrı tutmak gerekir muhakkak), ama Atillâ Dorsay, iyi bir rehber, iyi bir gurme, iyi bir tarihçi, iyi bir müzik dinleyicisi… Buna da bağlı olarak, açık söylemek gerekir: Her türlü hak ediyor bu “şükran”ı.

İki “hayran” sahnede…

Atillâ Dorsay’ı, tam da bu “hayranlık” üzerinden birbirimize benzetiyorum. Zaten, dünya güzeli Türkan Şoray’a hayran olmayan var mı? Tek fark var arada… Türkan Şoray da, Atillâ Dorsay’a hayran olduğunu hiç çekincesiz açıkladı… Baktım, Atillâ Ağabey’in sevgili eşi Leman Hanım’ın gözlerinde büyük bir ışıltı… Değil mi ki, dünyanın hayran olduğu biri kendi eşine hayran olduğunu ilan ediyor. Tabii ki gurur duyacaktır.

Ah ki…

Sevgili Faruk Şüyün’ün organizasyonu havanın soğukluğuna kurban gitti, üzücüydü… Hava bunca soğuk olmasaydı, sahne düzeni (orkestra nedeniyle perdeye yansıtılan gerek Atillâ Dorsay anılarını gerekse Zülfü Livaneli’nin yüzünü göremedik ve bir de görüntülerle birlikte yükselen distorsiyon vardı), sahne arkası çalışanlarının dersine çalışmamışlığı (Nil Burak, kendisine yaşatılan sürpriz(!)i, deneyimi ve hoşgörüsüyle aşmayı bildi.

OrtaKoltuk Puanı:

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz