Oscar’a Doğru

27 Mart’ta sahiplerini bulacak Oscar Ödüllerinin adayları belli oldu

OSCAR’A DOĞRU

Bu yazımda yıl içinde sözünü etmediğim Oscar adaylarından bahsedeceğim. 23 dalda verilecek ödüller için en büyük rekabet oyuncu adayları arasında yaşanacak. Karı-koca olarak Penelope Cruz ile Javier Bardem’in evlerine 2. heykelciklerini götürme şansları var. Yönetmenliğiyle Jane Campion Oscar’a 2. kez aday gösterilen ilk kadın sanatçı oldu.

27 Mart gecesi sahiplerini bulacak Oscar Ödüllerinin adayları ilan edildi. Bu yazımda yıl içinde çıkan yazılarımda sözünü etmediğim Oscar adaylarına değinmek istiyorum. En İyi Film dalının 10 adayından başlıyalım. Adaylıkları sürpriz yaratmayan “The Power Of The Dog”, “Drive My Car”, “Licorice Pizza”, “West Side Story”, “Dune”, “Don’t Look Up” ve Şalom DERGİ’de çıkan “Belfast” filmlerinden uzun yazılarla bahsettiğim için geride kalan 3 filmle yetineceğim.

THE POWER OF THE DOG

3 REMAKE, 3 BÜYÜME HİKAYESİ

Bu yıl En İyi Film kategorisinin özelliği 3 yeni çevrim (remake) filminin olması: “Coda”, “West Side Story” ve “Kabus Sokağı / Nightmare Alley”. Diğer 3 filmin de konusu büyüme hikayeleriyle ilgili: “Belfast”, “Coda” ve “Licorice Pizza”.

Coda”dan başlıyalım. Film 2014 yapımı Fransız “Hayatımın Şarkısı / La Famille Belier”nin remake’i. Anne-baba ve erkek kardeşi dilsiz olan bir genç kızın hayatını anlatan bu bol ödüllü film, senaryo doktoru Thomas Bidegain’in projesine dayanıyordu. Eric Lartigau’nun yönettiği film genç yetenek Louane Emera’ya 2015’te Umut Vaad eden Genç Oyuncu kategorisinde César ve Lumiere ödüllerini, annesini oynayan Karin Viard’a En İyi Kadın Oyuncu César ödülünü getirmişti.

Bu rolü “Coda”da gerçek hayatta sağır-dilsiz olan Marlee Matlin canlandırıyor. Matlin 1986’da sağır-dilsiz bir kızı oynadığı “Başka Tanrının Çocukları / Children Of A Lesser God” ile Oscar kazanmıştı.

Coda”nın kadın yönetmeni Sian Heder (45) bu filmle Sundance’tan 3 ödülle ayrıldı. Apple “Hayatımın Şarkısı” filminin haklarını 25 milyon dolara satın aldı. 2 gün arayla seyrettiğim filmlerden “Coda”, “remake’ler orijinal filmlerin gölgesinde kalır” kuralını doğruluyor.

Spencer”, “The Lost Daugther”, “The Tragedy Of Macbeth” gibi filmleri görmezden gelen akademi üyeleri, “King Richard”, “Kabus Sokağı / Nightmare Alley” gibi vasat filmleri aday listesine aldı. Reinaldo Marcus Green’in fazla uzun, fazla geveze filmi Serena- Venus Williams kardeşleri anlatıyordu. William Lindsay Gresham’ın romanından alınan, 1946’da sinemaya uyarlanan “Kabus Sokağı” karanlık ruhlu bir panayır işçisinin fırtınalı hayatını anlatan, ancak 2 Oscar’lı yönetmen Guillermo Del Toro’nun şanına yakışmayan bir film.

CODA

Bu yıl en çok Oscar adaylığı alan “The Power Of The Dog”un yönetmeni Jane Campion adaylığını ödüle çevirebilirse, (“Piyano”dan sonra) senaryo dalında 2. ödülünü almış olacak. Yeni Zellandalı sanatçı, yönetmenliğiyle Oscar’a 2 kez aday gösterilme başarısına ulaşan ilk kadın sanatçı oldu. Campion yönetmen ödülünü kazanması halinde En İyi Yönetmen seçilen 3. kadın olacak. Filmin 4 oyuncusunun adaylığı bir başka rekor. Ancak beğenmediğim bu filmin En İyi Film seçilme ihtimalini düşünmek bile istemiyorum.

94. Oscar Ödüllerinin bir özelliği karı-koca bir çiftin ayrı ayrı oynadıkları filmlerle aday gösterilmeleri. Penelope Cruz Pedro Almodovar’ın “Paralel Anneler” ile, eşi Javier Bardem Aaron Sorkin’in “Being Ricardos”uyla adaylıklarını ödüle çevirebilirlerse evlerine yeni bir heykelcikle dönecekler. Bardemİhtiyarlara Yer Yok” (2007) ile, Cruz ertesi yıl “Vicky, Christina, Barselona” ile Oscar kazanmışlardı.

Sinemada en iyi kadın karakteri filmleri yapan yönetmenlerden biri olan Almodovar, “Paralel Anneler”in senaryosuyla Penelope Cruz son Venedik Festivali’nde En İyi Kadın Oyuncu Volpi Kupasını kazanmıştı. Aaron Sorkin’in senarosunu yazıp yönettiği “Being Ricardos”ta Javier Bardem, 1950’lerin efsanevi TV dizisi “I Love Lucy”nin 2 yıldızından birini canlandırıyor. Amerikalı aktris Lucille Ball ile Küba asıllı kocası Desi Arnaz’ın fırtınalı hayatı Lucille’in geçmişindeki komünizm sempatizanlığından kaynaklanıyordu.

ABD’de Mc Carthy’nin başını çektiği komünist avı dönemindeki konusuyla, politik soslu bu filmi merak edenler Prime TV’den izleyebilirler. “Paralel Anneler” için 25 Marttaki vizyon tarihini beklemek lazım. Ancak İKSV müdavimleri bu filmin ön gösteriminde izleme imkanını buldular.

DRİVE MY CAR

GÜÇLÜ YÖNETMEN VE SENARİST ADAYLAR

En iyi Oyuncu kategorilerine gelince, bu 4 dalda müthiş bir rekabet yaşanacak. Kadınlardan Olivia Colman (The Favourite – 2018) ile Penélope Cruz’un 2. kez bu ödüle ulaşma şansları var. Nicole Kidman bu yazımda sözünü ettiğim “Being The Ricardo” da kariyerinin en başarılı performanslarının birini çıkarıyor. Michael Showalter’in “The Eyes Of Tammy Faye”inde bir dini tarikat liderinin eşini oynayan Chastain Oscar’a 3. kez aday oluyor. Dindar Amerikan halkının hislerini istismar ederek muazzam bir servet sahibi olan sahtekar bir karı-kocanın gerçek hayattan alınan hikayesi, 23 dalda verilecek Oscar ödüllerinin birine hak kazandığı düşüncesindeyim. Tammy Faye Bakker rolüyle Jessica Chastain’in En İyi Kadın Oyuncu seçilmesi kimseyi şaşırtmayacak. Ama benim gönlüm, Pablo Larrain’in “Spencer”inde Lady Diana’yı görkemli bir performansla canlandıran Kristen Stewart’tan yana.

Paul Thomas Anderson’un “Licorice Pizza”sındaki ilk oyunculuk deneyimiyle övgü kazanan ve adaylığına muhakkak gözüyle bakılan Alana Haim 5 dev rakibinden sıyrılıp En İyi Kadın Oyuncu adayları arasına karışma şansını bulamadı.

Erkeklere gelince, en çok sayıda Oscar adaylığı rekorunu elinde bulunduran Denzel Washington, Ethan Coen’in “The Tragedy Of Macbeth”iyle 3. Oscar’ını kovalayacak. En yaşlı (68) ve ilk siyahi Macbeth rolünü oynayan aktör sıfatındaki Washington’un, evvelce “Glory” (1990) ve “Training Day” (2001) ile alınmış 2 Oscar’ı var. Javier Bardem dışında, Washington’un “tick, tick…BOOM” müzikalindeki Andrew Garfield gibi ciddi bir rakibi var.

Ödül Benedict Cumberbatch (The Power Of The Dog) veya Will Smith’e (King Richard) giderse üzüleceğim. En iyi Erkek Oyuncu adaylarından Troy Kotsur (55), doğuştan sağır bir sanatçı. “CODA”da sağır-dilsiz bir balıkçıyı canlandırıyor.

LİCORİCE PİZZA

En İyi Yönetmen dalında Jane Campion’un 4 ciddi rakibi var. Steven SpielbergWest Side Story” remake’iyle 14. adaylığını kazandı. Yönetmenin evvelce alınmış 4 Oscar’ı var; ama bu kez düşük şansı var. 8 Oscar adaylığı bulunan Kenneth BranaghBelfast” ile şeytanın bacağını kırmaya çalışacak. Aynı şekilde Paul Thomas AndersonLicorice Pizza” ile 11. adaylığını ilk kez ödüle çevirme şansını değerlendirecek.

Genç Japon yönetmen Ryusuke Hamaguchi , 2021’in en iyi filmlerinden biri olan “Drive My Car” ile geçen yıl “Parazit” ile Asya sinemasının mucizesini yaratan Bong Joon Ho’nun başarısını tekrarlamaya çalışacak. Ancak Japon sanatçı En İyi Uyarlama Senaryo dalının mutlak favorisi. Haruki Murakami’nin bir öyküsünden Takamasa Oe’nin işbirliğiyle Hamaguchi’nin yazdığı senaryo Cannes’da ödül kazanmıştı. Film ayrıca FİPRESCİ ve Ekümenik Jüri’nin En İyi Film Ödüllerinin de sahibi olmuştu.

Venedik Film Festivali’nden En İyi Senaryo Ödülüyle dönen Maggie Gyllenhaal, ilk yönetmenlik denemesi “Karanlık Kız / The Lost Daughter” ile Oscar’da da iddialı. Filmi “Dune” 10 adaylık almasına rağmen yönetmen adaylığı alamayan Denis Villeneuve, Eric Roth ve Jon Spaihts ile birlikte yazdığı senaryo ile şans arayacak. 2. kadın aday Sian HederCODA”nın aldığı 3 adaylıktan birini senaryosuyla değerlendirmeye çalışacak.

Özgün senaryo dalının 4 çok usta senaryo yazarı var. Bunlardan Norveçli Joachim Trier (Eskil Vogt ile birlikte yazdığı) “Dünyanın En Kötü İnsanı” ile iddialı. Cannes’da Renate Reinsve’ye oyunculuk ödülü getiren film, En İyi Uluslararası Film kategorisinde de yarışacak. “Vice” ile aday olup “The Big Short” (2015) ile En İyi Uyarlama Senaryo Oscar’ının galibi Adam McKayDon’t Look Up” ile yine aday. Doğduğu şehir “Belfast”a saygı duruşunda bulunan Kenneth Branagh, “Licorice Pizza” ile Paul Thomas Anderson ve “King Richard” ile hiç şansı olmayan Zagh Baylin diğer adaylar.

WEST SİDE STORY

 

DUNE

 

DON’T LOOK UP
BELFAST
KİNG RİCHARD
MACBETH
İLEOscar'a Doğru
KAYNAKOscar'a Doğru
Önceki yazıHayır
Sonraki yazıSadakat

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz