”39. İSTANBUL FİLM FESTİVALİ PROGRAMINDAN 15 YABANCI FİLM”

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından, pandemi sona erdiği takdirde önümüzdeki sonbaharda yapılması planlanan 39. İstanbul Film Festivali’nin programından, Cannes, Venedik ve Berlin film festivallerinden seçilmiş 15 filmlik bir seçkiyi 15-29 Mayıs tarihlerinde dijital ortamda izleyiciyle buluşturuyor.

15 Mayıs tarihinden itibaren internet üzerinden, filmonline.iksv.org adresinden izlenebilecek olan filmlerin biletleri, bugünden itibaren aynı siteden satın alınabiliyor. Bileti alınan filmler, 5 gün boyunca kişisel erişime açılacak ve bu süre zarfında seyircilerin bir filmi başlattıktan sonra izlemek için toplam 30 saati olacak. Festivalde olduğu gibi her seansın bilet kapasitesi sınırlı (film başına 1200 bilet). Filmlere teker teker bilet alınabiliyor veya Toplu Film Paketi satın alarak 15 filmin tamamı daha avantajlı bir fiyatla izlenebiliyor. Bilet fiyatları Tek film için 9,00TL, 14 – 20 Mayıs tarihleri arasında satışta olacak 15 Filmlik Kombine Bilet için 99,00TL olup, Lale Kart üyeleri için her zamanki indirim oranları geçerli. Yalnızca Türkiye’den erişilebilen gösterimlerin tamamı Türkçe altyazılı olarak yapılacak. Tabii ki filmlerin indirilmesi mümkün değil.

39. İstanbul Film Festivali’nin Çevrimiçi Gösterilecek Filmleri:

Film Adı : Berlin Alexanderplatz

Yönetmen : Burhan Qurbani

Ülke : Almanya, Hollanda, Fransa, Kanada / 183 dakika.

15.05.2020’den itibaren 5 gün süreyle izlenebilecek

Fassbinder’in klasikleşen 1980 yapımı TV dizisinin ardından, Alfred Doblin’in aynı adlı romanının Berlinale’de Altın Ayı için yarışan yeni uyarlaması, 1929 yılı Weimar Cumhuriyeti’nin olaylarını günümüz Berlin’ine aktarıyor ve Gine-Bissau göçmeni bir genci Berlin’in suç dünyasında izliyor.

Berlin Alexanderplatz / ortakoltuk.com

Film Adı : 20 Yaşında Öleceksin / You Will Die at Twenty

Yönetmen : Amjad Abu Alala

Ülke : Sudan, Fransa, Mısır, Almanya, Norveç, Katar / 103 dakika

16.05.2020’den itibaren 5 gün süreyle izlenebilecek

Sudanlı yönetmen Amjad Abu Alala’nın görsel dilinin olgunluğuyla festivallerde bolca övgü alan ilk uzun metrajlı filmi bir kehanetin insanların kaderini nasıl etkileyebileceğini gösteriyor. Dünyadan izole, yaşamın kendi inançları ve gelenekleri doğrultusunda sürdüğü bir Sudan köyünde geçen film, Venedik Film Festivali’nde En İyi İlk Film, Amiens ve El Gouna Film Festivallerinde En İyi Film ödüllerini kazandı.

YİRMİ YAŞINDA ÖLECEKSİN / ortakoltuk.com

Film Adı : Hizmetkârlar / Servants

Yönetmen : Ivan Ostrochovský

Ülke : Slovakya, Romanya, Çek Cumhuriyeti, İrlanda / 103 dakika

17.05.2020’den itibaren 5 gün süreyle izlenebilecek

Siyah-beyaz eşsiz görüntüleriyle öne çıkan Hizmetkârlar, Soğuk Savaş döneminde Çekoslovakya’da geçiyor ve komünist rejimin işbirliğine zorladığı ilahiyat öğrencisi iki gencin çıkmazlarına odaklanıyor.

Servants / ortakoltuk.com

Film Adı : Daha Büyük Bir Dünya / Un monde plus grand / A Bigger World

Yönetmen : Fabienne Berthaud

Ülke : Fransa, Belçika / 99 dakika

18.05.2020’den itibaren 5 gün süreyle izlenebilecek

Fransız sinemasının popüler oyuncu-yazar-yönetmenlerinden Fabienne Berthaud’nun yeni projesi, müzikolog ve şaman uzmanı Corine Sombrun’un kendi deneyimlerinden yola çıkarak yazdığı bir kitaba dayanıyor.

Daha Büyük Bir Dünya / ortakoltuk.com

Film Adı : 5 Kusursuz Sayıdır / 5 è il numero perfetto / 5 is the perfect number

Yönetmen : Igort (Igor Tuveri)

Ülke : İtalya, Belçika, Fransa / 100 dakika

19.05.2020’den itibaren 5 gün süreyle izlenebilecek

Arkasında bir çizgi roman olan bu hareketli gangster filmi, Napoli’nin suç dünyasını özenle tasarlanmış estetize bir kara film atmosferinde anlatıyor. Filmin yönetmeni ise, filmi kendi çizgi romanından uyarlayan çizer İtalyan Igort. Başrolde ise Tony Servillo harikalar yaratıyor.

5 Kusursuz Sayıdır / ortakoltuk.com

Film Adı : Söz Senettir / Es gilt das gesprochene Wort / I was, I am, I will be

Yönetmen : İlker Çatak

Ülke : Almanya, Fransa / 120 dakika

20.05.2020’den itibaren 5 gün süreyle izlenebilecek

Almanya’dan yaz tatili için Türkiye’ye gelen, kadının pilot, erkeğin müzisyen olduğu bir çiftin üç kişilik bir oyuna dönüşen maceralarını gözler önüne seren film ilişkilere ve kimliklere dair pek çok algımızı sarsıyor. Bir Zamanlar Kızılderili Ülkesinde filmini 2018’de festivalde izlediğimiz İlker Çatak’ın bu yeni filmi, Münih Film Festivali’nde En İyi Senaryo ve En İyi Erkek Oyuncu ödüllerini kazandı.

Söz Senettir / ortakoltuk.com

Film Adı : Davacı / Litigante

Yönetmen : Franco Lolli

Ülke : Kolombiya, Fransa / 93 dakika

21.05.2020’den itibaren 5 gün süreyle izlenebilecek

Kolombiya sinemasının gelecek vadeden yönetmenlerinden Franco Lolli, Chicago Film Festivali’nde Yeni Yönetmenler Bölümü’nde En İyi Film Ödülü kazanan filminde tek başına çocuklarını yetiştirmeye çalışırken bir yandan hasta annesine zaman ayıran ve işyerindeki skandallarla mücadele eden bir kadının yaşamına bizi ortak ediyor.

Davacı / ortakoltuk.com

Ülke : Deniz Mavileşene Dek Yüzmek / Swimming Out Till the Sea Turns Blue

Yönetmen : Jia Zhang-ke

Ülke : Çin / 112 dakika

22.05.2020’den itibaren 5 gün süreyle izlenebilecek

Dünya sinemasının en önemli isimlerinden Jia Zhang-ke’nin belgeseli farklı kuşaklardan Çinli edebiyatçılarla yapılan röportajlar aracılığıyla hem bu yazarlara hem de ülkenin edebi kültürüne dair muhteşem anekdotlar barındırıyor. Türkiye’de de çok sevilen Yu Hua gibi pek çok yazarın anlatıları şiirsel, eşsiz bir deneyim ortaya çıkarırken günümüz Çin’inin özgün bir portresini çiziyor.

Deniz Mavileşene Dek Yüzmek / ortakoltuk.com

Film Adı : Kız Kardeşim / Schwesterlein / My Little Sister

Yönetmen : Stéphanie Chuat, Véronique Reymond

Ülke : İsviçre / 99 dakika

23.05.2020’den itibaren 5 gün süreyle izlenebilecek

Şubat ayında Berlinale’de Altın Ayı için yarışan Kız Kardeşim’de Berlinli saygın tiyatro kumpanyası Schaubühne çıkışlı Nina Hoss, LarsEidinger ve Thomas Ostermeier rol alıyor.

Kız Kardeşim / ortakoltuk.com

Film Adı : Lillian

Yönetmen : Andreas Horvath

Ülke : Avusturya / 130 dakika

24.05.2020’den itibaren 5 gün süreyle izlenebilecek

Gerçek bir hikâyeden esinlenen ve Minsk, Trieste, Gijon, Hayfa gibi birçok festivalde ödül kazanan, duru dili ve başrol oyuncusunun performansıyla dikkat çeken Lillian, ABD’den Rusya’ya yürüyerek geçmeye çabalayan bir genç kadını izliyor.

Lillian / ortakoltuk.com

Fil Adı : Söğüt / Vrba / Willow

Yönetmen : Milcho Manchevski

Ülke : Kuzey Makedonya, Macaristan, Belçika / 101 dakika

25.05.2020’den itibaren 5 gün süreyle izlenebilecek

Çocuk sahibi olmak isteyen üç kadının kahramanı olduğu üç farklı hikâye anlatan ve gözalıcı görüntü yönetimiyle dikkat çeken Söğüt, Yağmurdan Önce ile tanıdığımız Manchevski’nin en iyi filmlerinden biri olarak övülüyor.

Söğüt / ortakoltuk.com

Film Adı : 1982

Yönetmen : Oualid Mouaness

Ülke : Lübnan, Fransa, ABD, Norveç, Katar / 100 dakika

26.05.2020’den itibaren 5 gün süreyle izlenebilecek

Bu yıl Lübnan’ı Oscar yarışında temsil eden 1982 bizi ülke tarihindeki en büyük kırılmalardan birinin yaşandığı yıla götürüyor ve iki çocuğun gözünden toplumu gözlemliyor. Filmin başrollerinden birini Nadine Labaki üstleniyor. Film El Gouna, Montpellier, Toronto Film Festivallerinde ödül kazandı.

1982 / ortakoltuk.com

Film Adı : Walchensee Forever

Yönetmen : Janna Ji Wonders

Ülke : Almanya / 110 dakika

27.05.2020’den itibaren 5 gün süreyle izlenebilecek

Yönetmen Janna Ji Wonders, Berlinale’de Perspektif Bölümü’nde En İyi Film ödülünü kazanan ve hem eleştirmenler hem de izleyicilerden büyük beğeni toplayan son belgeselinde ailesinin her biri kendi yolunu çizmiş kadınlarının hikâyesini anlatıyor.

Walchensee Forever / ortakoltuk.com

Film Adı : Martin Eden

Yönetmen : Pietro Marcello

Ülke : İtalya, Fransa, Almanya / 129 dakika

28.05.2020’den itibaren 5 gün süreyle izlenebilecek

Jack London’ın en sevilen romanlarından Martin Eden’i Fransız Yeni Dalgası ve 1970’lerin Amerikan sinemasından esinlenerek 20. yüzyılın ortalarında Napoli’ye taşıyan film, sinemada en özgün ve başarılı edebiyat uyarlamalardan biri olarak Venedik’te En İyi Erkek Oyuncu, Toronto’da Platform Ödülü, Sevilla’da En İyi Film Ödülü kazandı.

Martin Eden / ortakoltuk.com

Film Adı : Küçük Kız / Petite Fille / Little Girl

Yönetmen : Sébastien Lifshitz

Ülke : Fransa / 90 dakika

29.05.2020’den itibaren 5 gün süreyle izlenebilecek

Berlin Film Festivali’nde dünya prömiyerini yapan Küçük Kız, bir çocuğun dilediği gibi olma arzusunu, toplumun tepkilerini ve ailesinin tüm fobik saldırılara karşı dirayetli duruşunu tarafsız bir dille anlatıyor.

Küçük Kız / ortakoltuk.com

Dün akşamki canlı tanıtım yayınında, konuyla ilgili yazılı gelen soruları cevaplarken Festival Direktörü Kerem Ayan’a kişisel beğenisi, hangi filmleri daha çok sevdiği soruldu. Kerem, seçkideki 15 filmin on beşini de çok sevdiğini söyledi. En çok beğendiği üçünün de sırasıyla “Martin Eden”, “Kız Kardeşim” ve “Küçük Kız” olduğunu belirtti. Hepinize, hepimize sağlıklı seyirler dileğiyle.

ortakoltuk.com

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz