Müjdat Gezen’den ”Eğlence Dünyası”

2019 Yılının, sanatçısı bol müzikal müjdesi Müjdat Gezen’den..

Sonbaharı severim, yazın yakıcı sıcağından yaprakların sararıp romantik bir mevsime geçme ihtimalinden çok, şehir hayatının hareketinin başlama zamanı diye! Ben bir şehir çocuğuyum! Börtü böcek, deniz güneş, bir yere kadar, açılsın perdeler, kararsın salonlar, sinema, tiyatro, sergi, bienal, konser zamanı başlıyor!

Evet, Eylül’le birlikte sinemalarda vizyon filmleri seyredilebilir olur; tiyatrolar Ekim için son hazırlıklarını tamamlar, yaz konserlerinin şamatası salonlara taşınır. Sergi salonları hareketlenir. İstanbul, tıpkı Paris, NewYork gibi “La Rentree” şehre dönüşü en güzel yaşayan şehirlerden biridir. Ortakoltuk.com’da sadece sinemayla sınırlı kalmadan sizlere tiyatro ve müzikal, hatta bienal gibi görsel sanatların her türünün haber ve tanıtımlarını yansıtma olanağı bulmamız çok önemli. Bunu sezon boyunca yapmaya çalışacağız.

Yazgülü Aldoğan, Müjdat Gezen, Melihat Gülses

 

Bu yılın büyük ses getirecek gösterilerinden biri Müjdat Gezen’den gelecek. Müzikal oyun “Eğlence Dünyası” nın sanat sevenleri çekecek pek çok önemli yanı var: Cüneyt Arkın’la oğlu Kaan Polat Cüreklibatur’u aynı sahnede seyretmek ilginç olmayacak mı? Ya Oya Başar ve kızı Ayşe Kırca’yı? Behzar Uygur’la oğlu Nejat Uygur’u? Oyuncuların çokluğu da bu aile ilişkisi kadar ilgi çekici: 118 kişilik dev bir kadro rol alıyor oyunda.

Kayhan Yıldızoğlu gibi yılların sanatçısından Ateş Böceği Ercan Bostancıoğlu’na, İlhan Daner’e, Aşık Nesimi’den Emre Özmen’e. Tabii 118 oyuncunun hepsini sayacak değilim, çok uzun yer tutar ama konuk ses sanatçılarının isimlerini vermek gerek: Melihat Gülses, Türk Sanat Müziğinin en iyi seslerinden. Semiha Yankı, Eurovision’da ilk başarılı olan pop sanatçımız. Ayben Erman, aryalar söylüyor. Rapçi de var, popçu da.

Pınar Ataer’in koreograflığında genç kızlardan oluşan bir dans grubu, mehter takımı, ünlü makyaj ustası Corci, Seçil Akın’ın müzik direktörlüğü, ile çılgın bir proje geliyor.

Yazgülü Aldoğan, Cüneyt Arkın

Bu çılgın projenin mimarı Müjdat Gezen, bir yıldır oyunun üzerinde çalıştığını, her satırını günlerce saatlerce düşündüğü anlatıyor. Oyunu sadece yazmak değil, bir de yönetmek var, oyuncularını tek tek seçmiş. Her birini ayrı ayrı tanıyor ve değerlendiriyor. İstanbul’un fethinden günümüze eğlence hayatını anlatmayı amaçlıyor. Tam bir seyirlik. Provalarına başlanan müzikalin Ekim ayından başlayarak TİM’de haftada bir sergilenmesi planlanıyor.

İşte çılgın projenin, bu dev kadronun tanıtımı önceki gün denizin üstünde Semiramis teknesinde yapıldı. Oyuncuların hemen hemen tümünün katıldığı bu tanıtım, biz gazeteciler için de bulunmaz bir şovdu. Cüneyt Arkın’la, Melihat Gülses’le sohbet ettiğimiz, birbirinden güzel kızları, yakışıklı delikanlıları sahne dışında görmek, ki çoğu zaten Müjdat Gezen’in öğrencileriydi ve çeşitli tv dizilerinde oynuyorlardı, büyük keyifti.

Tarihi belgelerden, kitaplardan yararlanarak yazdığı senaryoda Müjdat Gezen oyunu sadece eğlenmek değil, Fatih Sultan Mehmet’in ve diğer padişahların eğlence anlayışına dikkat çekmek için de yazmış. Her açıdan merakla beklenecek, sadece tanıtımı sırasında yapılan espriler ve söylenen birkaç şarkıdan bir an önce başlasa da izlesek dedirten bir oyunu ilk fırsatta izledikten sonra da yazma sözünü veriyorum.

Yönetmen ve Senaryo : Müjdat Gezen

Dekor Tasarım : Barış Dinçel

Oynayanlar : Müjdat Gezen, Cüneyt Arkın, Ercan Bostancıoğlu, Kayhan Yıldızoğlu, Melihat Gülses, Selen Seyven, Cem Cücenoğlu, Kaan Polat Cüreklibatır, Sevcan Orhan, Nejat Uygur, Şebnem Schaefer, Yener Çevik, Fehmi Dalsaldı, Buket Dereoğlu, Nazlı Mengi, Yaşar Ayvacı, Barış Taşkın, Kıvanç Tiner, Seran Bilgi, Emre Özmen, Ayben Erman, Okay Köksal, Ogeday Girişken

OrtaKoltuk Puanı:

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz