Bu ara neden bilemiyorum ama izlediğim bütün yapımlar -özellikte Netflix’te- bayağı kötü yapımlar oluyor. Bitirene kadar canım çıkıyor. Gerçek hazine’de bunlar birisi. Filmin senaristi Christina Strain daha önce belki izleyeniniz vardır The Magicians’ı yazmıştı. Açıkçası ben o projeyi de çok sevmemiştim.

Netflix’te böyle bir projeyle karşımıza tekrar çıkmasına bu yüzden çok şaşırmadım. Netflix açısından şaşırdım diyeceğim ama onlar açısından da şaşırmadım onlar da daha fazla içerik daha fazla içerik diye neredeyse yoldan ben film çektim diyen birisinin filmini de alacak noktaya geldiler.

Bazı arkadaşlar 50 m2’den sonra biz iyice saldık netflix’e yapılan işler konusunda diyorlar –ki haklılar- lakin netflix’in diğer ülkelerde yaptığı projeler de en az bizimkiler kadar kötü durumda şu an.

Gerçek hazine filmi baba hasreti çeken bireyleri önyargısız bir hayat tarzını ve bir ada hikayesini konu ediniyor.

Film bir yarış sahnesiyle açılış yapıyor. Çocuklar ödül için yarışıyorlar sonra kazanan belirleniyor ve kamera birden bambaşka bir yeri gösteriyor. Biz önce ödüle gidildi zannediyoruz ama hızlı bir şekilde bambaşka bir hikayenin içerisinde kendimizi buluyoruz.

Pilli adındaki küçük bir kızın kendisini dedesinin yaşadığı sorunlar yüzünden bir anda ailesiyle beraber dedesinin yaşadığı adada bulmasıyla başlıyor. Ağabeyi Ioane ve Pilli gelmekten memnun olmasalar da annelerinin zoruyla oraya adapte olmaya çalışıyorlar.

Pilli macera meraklısı ve hiper aktif bir çocuk olduğu için yerinde duramıyor ve hemen bir şeyler araştırmaya bir şeyler yapmaya başlıyor. Bunun sonucunda dedesi Kimo’nun özel bir defteri eline geçiyor. Defteri okudukça tuhaf bir hikaye olduğunu anlıyor. Ada’da tanıştığı kendi yaşıtı bir çocuğa bu defterde anlatılan hikayeyi soruyor ve o çocukta hikayeyi anlatmaya başlıyor.

Tahmin edebileceğiniz gibi klasik bir hikaye anlatılıyor. Ada’nın içinde bir hazine var bu defterde yazan hikaye o hazineye ait kimse daha önce o hazineyi bulamamış ve söylentiye göre hazineyi saklayan ekipten birisi yerli halka minnet borcu için haritanın yerini gösteren o defteri vermiş.

Pilli dedesinin borç batağında olması ve bunun yanında kalp krizi geçirmesini fırsata çevirerek ona hikayeyi anlatan Casper ile beraber hazine’nin peşine düşüyor.

Ioane ve Casper’ın ablası Yoli kardeşlerini aramaya başlarlar. Tabi ki çocuklar tesadüf eseri arkalarında bir şey bırakmışlardır -düşürüyorlar- iki ebeveyn’de onları elleriyle koymuş gibi bir mağaranın içerisinde buluyor. Bundan sonrasıysa hikayenin çok daha klasik bir şekilde ilerliyor son 1 saat hepten hiç çekilmiyor.

Pilli (Kea P.) maceracı bir çocuk. Babasını kaybetmiş bununla alakalı duygusal olarak bazı sorunları olan ama zor durumlardan kolayca sıyrılabilen birçok yeteneği olan ve lider ruha sahip bir karakter.

Ioane (Alex A.) New york’ta yaşamaktan çok memnun dedesi yüzünden burada kalkmak istemiyor annesine çok sık karşı çıkıyor yoli’ye aşık oluyor. Maceracı birisi değil ama bunun yanında ev işlerinde iyi ve çok korumacı bir birey.

Yoli (Kyndra S.) Casper’ın ablası şarkıcı olmak istiyor ama adasını sadece şarkı söylemek için terk etmek istemiyor. Fast food firmasında ve filmde öğrenemediğimiz başka bir yerde daha çalışıyor müzisyen olma hayali için.

Leilani (Kelly H.) Ioane ve Pilli’nin annesi. Babasını dinlemeyip adayı terk ederek eşiyle evlenmesi ve eşinin ölmesinden dolayı hem çocuklarına hem babasına karşı kendini mahcup hissediyor bunun yanında kocasını özlüyor. Çocuklarına fikirlerini sormak yerine ben böyle istedim böyle olacak diye direten bir yapıya sahip.

Casper (Owen V.) Pilli’den hoşlanıyor ve onunla arkadaşlık kurmak istiyor. Ada içerisinde yaşadığı için kendisini birçok konuda yetiştirmiş, doğa ve canlılar konusunda çok fazla bilgiye sahip.

Kimo (Branscombe R.) Çocukların dedesi. Adasından ayrılmak istemiyor torunlarının ve kızının da orada onunla kalmasını istiyor. Gelenek ve göreneklerine çok sıkı bağlı.

Son olarak filmin görüntülerinin de çok iyi olduğunu söyleyemem flashback sahnelerinde bile sorunlar var.

Yönetmen : Jude Weng

Senaryo : Christina Strain

Görüntü Yönetmeni : Cort Fey

Kurgu : Leslie Woo

Müzik : Joseph Trapanese

Oyuncular : Alex Aiono, Kea Peahu, Kelly Hu, Ke Huy Quan, Chris Parnell, Owen Vaccaro, Branscombe Richmond, Kyndra Sanchez

ABD / Aksiyon-Macera-Komedi-Aile / 123 Dk.

OrtaKoltuk Puanı:

1 YORUM

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz