Bildiğiniz gibi Dünya üzerinde çok fazla izleyiciye ulaşan Winx çizgi filmi, çizgi filmlikten çıkartılıp Netflix tarafından kanlı canlı bir dizi haline getirildi. Başta Twitter olmak üzere bu dizi konsepti özellikle oyuncu tercihleri üzerinden çok fazla yerildi. Çizgi filmdeki tasarlanan karakter ve dizideki karakterlerin neredeyse hiç bir benzerliği yok.

Bu da winx’i izleyen herkesi rahatsız etti. Yapım bu nedenle yayın hayatına biraz dezavantajlı olarak başladı. Ben de eski bir winx izleyicisi olarak tüm bu karmaşanın arasında ”aa, bakalım ne olacak” mantığıyla açıp winx‘i izledim. Açıkçası karakter üzerinden yerden yere vurulması yapımın bana doğru gelmiyordu zira çizilmiş karakterlerin gerçek hayatta karşılığını bulmak çok zor.

Yapımın yerden yere vurulması için – ki illa böyle bir şey yapılacaksa- yapıma bakılması gerektiğini düşünüyordum. Şimdi insanların twitter’da yaptığı şeyi bir nevi ben burada yapacağım. Öncelikle çocukluğumun güzel hatıralarından biri olan winx‘i elimden aldılar.

Tıpkı Marvel’in Dc’nin çizgi romanlarını sinema perdesine uyarlarken yaptıkları şeyi yapmışlar yani çizgi romanda olan bazı şeyleri aynı bırakıp geri kalanı komple değiştirmeye çalışmışlar. Bu tabi ki olmamış. Tıpkı dc’nin uyarlamaları gibi olmuş karakter gerçeğinden ve hikayesinden kopmuş.

Bölüm süreleri netflix düzeyinde normal süre olarak görülebilecek bir noktadayken hikaye anlatımını doğru kurgulayamamışlar. Hikaye içerisinde çok fazla kopukluk var. Bunun yanında hikaye içerisinde gösterilip ama devam edilmeyen çok fazla yer var ve bu hikayenin bütünsel halini mantık çerçevesinden çıkarıyor.

Karakter gelişimleri doğru orantılı bir şekilde olmuyor çizgi filmde görülenden çok daha farklı bir şekilde gelişiyor -hadi yeni yapım diye böyle olmasını kabul edelim- lakin bu halde bile hikaye bütününü bozan bir örgüyle devam ediyor.

Netflix yapımları için genellikle iyi meblağlar ayıran bir platform lakin bu yapımda ya bütçe çok düşüktü ya da sanat yönetmeni görüntü yönetmeni çok kötüydü. Ne winx‘in havası yansıtılabilmişti ne sihir yaparken ki görsel efektler doğru kullanılabilmişti ne winx‘e ait okul doğru bir şekilde tasarlanmıştı.

Yapım çalışmadan çok ”ya winx diye bir çizgi film var bu bayağı tuttu biz bunun dizisini çekelim” ”tamam hadi gidip çekelim” modunda çekilmiş gibi hissettiriyor kendini – her açıdan-.

Yapımla alakalı birçok şeye değindikten sonra şimdi dizinin hikayesine değineyim.

Bloom, ailesinin yanında yaşarken annesiyle tartışır ve bir gece sihirli güçlerini kontrol edemeyip evini yakar ailesi bundan zarar görür ve bloom yanlarından kaçar. Bir deftere not tutmaya başlar yaptıklarıyla alakalı onu Alfea müdürü Dowling bulur ve Alfea’ya çağırır. Zira bloom bir peridir ve ailesi bildiği insanların yanına bir başka peri tarafından yerleştirilmiştir.

Bloom ailesine zarar verdiği için alfea’ya kendi gibi olan bireylerin yanına gitmeye karar verir ve orada kendini tanımaya başlar. Öncelikle ailesinin gerçek ailesi olmadığını öğrenir. Bunun şokunu yaşarken gerçek ailesinin dowling ve arkadaşları tarafından yok edilmiş olabileceğini öğrenir.

Bloom kafası karışık bir halde savrulurken ortaya dizinin kötü karakteri çıkar ve bazı şeyleri gizleyerek bloom’u yanına çekmeye çalışır zira bloom en güçlü peridir. Olası bir savaşta kimin yanında duracağı herkes için önemlidir lakin bloom bu kadar güçlü bir peri olduğunu bilmemektedir. Alfea okulu yanık denilen canavarlar dolayısıyla tehlike altındadır ve bloom’un bir an önce karar vermesi gerekmektedir.

Dizinin genel konusu bu lakin diziyi devam ettirmek istedikleri için kötü bir final yazılarak en az iki sezon daha uzatılmaya çalışılmış.

Dizi Yönetmenleri : Lisa James Larsson, Hannah Quinn, Stephen Woolfenden

Senaryo : Iginio Straffi, Brian Young

Görüntü Yönetmenleri : Tim Fleming, Baz Irvine, Frida Wendel

Kurgu : Adam Green

Müzik : Anne Nikitin

Oyuncular : Abigail Cowen, Hannah van der Westhuysen, Precious Mustapha, Eliot Salt, Elisha Applebaum, Freddie Thorp, Jacop Dudman, Eve Best, Rob James-Collier, Josh Cowdery, Alex Macqueen, Eva Birthistle

ABD-İtalya / Aksiyon-Macera-Dram / 12 Bölüm 40 Dk.

Film notum:

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here